Autyzm dotyka dwukrotnie więcej dzieci niż kilka lat temu

Autyzm dotyka już 1 na 45 dzieci, czyli dwa razy więcej niż kilka lat temu – wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez amerykański instytut National Center for Health Statistics.

Nowy raport opracowany w USA wskazuje, że autyzm dotyka już 1 na 45 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że liczba dzieci dotkniętych tą chorobą znacznie wzrosła. Jednak badania aż się proszą o zasadnicze pytanie: Czy naprawdę więcej dzieci choruje na autyzm czy też sposób, w jaki Stany Zjednoczone zbierają informacje na ten temat znacznie wpłynął na statystyki?

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention podaje, że na autyzm cierpi 1 na 68 dzieci w USA. Ten wynik oparto na danych zebranych w 2012 roku. Tymczasem najnowsze badania oparto na danych zebranych w roku 2014. Tym razem w kwestionariuszu zastosowano nowe podejście do choroby i inaczej pytano o jej symptomy. Zmieniła się także kolejność pytań. Efekt? Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu dotyczy już 1 na 45 dzieci. Wzrost jest więc ogromny.

Spektrum autyzmu – na czym polega?

W rzeczywistości, badanie pokazało, że dziś o wiele częściej diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu, natomiast ogólna liczba osób dotkniętych zaburzeniami neurorozwojowymi pozostaje stabilna.

“To, co nazywamy zaburzeniem ze spektrum autyzmu obejmuje dziś znacznie szerszą grupę objawów, niż te, które w przeszłości określane były mianem autyzmu. Może wiec dotyczyć wielu dzieci, którym dawniej postawiono inne diagnozy” – ocenia  Katie Walton, jedna z autorek badania.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu obejmują różne typy osób o cechach autystycznych, które wykazują trudności rozwojowe i mają często odrębne wymagania wobec środowiska. Wszystkie charakteryzują się zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, ograniczonymi zainteresowaniami i bardzo powtarzalnym zachowaniem.

Wczesne rozpoznanie autyzmu to szansa na samodzielne życie

Uważa się, że do powstania zburzeń ze spektrum autyzmu dochodzi pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych, choć naukowcy wciąż nie są w stanie w pełni zrozumieć wszystkich przyczyn. Według WHO prawie połowa dzieci z autyzmem ma co najmniej przeciętny lub nawet ponadprzeciętny poziom IQ. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie, a potem intensywna terapia. Im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa w przyszłości na samodzielne życie.

Autyzm zagraża kilkunastu procentom dzieci, których starsze rodzeństwo lub ktoś z rodziny ma diagnozę autyzmu. Zagrożenie autyzmem dotyczy także 25% wcześniaków z wagą urodzeniową poniżej 1500 g. Szczegółowe informacje na temat choroby, poradniki i informatory są dostępne na stronie Fundacji Synapsis

Zobacz pełną treść raportu (PDF)

Czytaj także: