B-21 Raider na pierwszych zdjęciach w locie. Ten bombowiec wywołuje gęsią skórkę

Nie ma chyba na świecie bardziej elektryzującego społeczeństwo samolotu niż B-21 Raider, czyli nowy bombowiec 6. generacji zbudowany przez Northrop Grumman dla amerykańskiej armii. Właśnie opublikowano jego pierwsze w historii oficjalne zdjęcia w locie – prezentuje się niesamowicie.
B-21 Raider w locie /Fot. DVIDS

B-21 Raider w locie /Fot. DVIDS

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) opublikowały pierwsze zdjęcie przedstawiające lecący bombowiec Northrop Grumman B-21 Raider. Wykonano je podczas jednego z lotów testowych bombowca 6. generacji przeprowadzonego z Edwards Air Force Base przez B-21 Combined Test Force.

Czytaj też: B-21 Raider wreszcie w powietrzu! Niektórzy czekali całą noc, by go zobaczyć

Maszyna przechodzi obecnie testy w locie w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii, ale przedstawiciele USAF milczą w sprawie postępów realizacji programu od pierwszego lotu bombowca. Dostępne do tej pory zdjęcia zostały wykonane przez fotografów, którzy uchwycili Raidera podczas jego przelotu do/z bazy. Teraz wreszcie pojawiły się oficjalne zdjęcia.

B-21 Raider lata, a Amerykanie już się nim chwalą

Próby w locie B-21 rozpoczęły się w Edwards Air Force Base po pierwszym locie z fabryki Air Force Plant 42 w Palmdale 10 listopada 2023 r. Pomimo zachowania przez USAF tajemnicy na temat statusu bombowca, potwierdziły one, że kampania prób w locie trwa. Rzecznik potwierdził, że B-21 poleciał ponownie 17 stycznia 2024 r., a według plotek kolejne loty miały miejsce na przełomie marca i kwietnia, a ostatni potwierdzony lot odbył się 4 kwietnia 2024 r.

Czytaj też: B-21 Raider to najpotężniejszy bombowiec w historii. Mamy nowe zdjęcia

8 maja 2024 r. Andrew Hunter, dyrektor ds. zakupów usług USAF, przedstawił rzadkie aktualne informacje na temat statusu B-21. Zapytany o powietrzną część triady nuklearnej, która obejmuje B-21, Hunter stwierdził, że “jesteśmy w trakcie programu testów w locie – przebiega on prawidłowo”. Wyjaśnił, że testy skutecznie pomagają zrozumieć unikalne cechy maszyny. Nie ujawniono, kiedy testy mają się zakończyć, ale “w tym roku pozostało jeszcze kilka kluczowych punktów”.

B-21 Raider przechodzi właśnie testy w locie /Fot. DVIDS

W programie B-21 w dużym stopniu wykorzystano zaawansowane cyfrowe narzędzia do projektowania, które według Northrop Grumman odegrały kluczową rolę w identyfikowaniu i korygowaniu błędów na wczesnym etapie procesu projektowania. Narzędzia te, takie jak cyfrowe bliźniaki, obliczeniowa dynamika płynów i środowiska symulacyjne, umożliwiają obszerne modelowanie i testowanie przed budową maszyny.

Po rozpoczęciu testów w locie firmie Northrop Grumman przyznano kontrakt na niskonakładową produkcję początkową samolotu B-21 Raider. Chociaż Pentagon nie ujawnił szczegółów umowy, wcześniej oszacowano średni koszt jednostkowy bombowca na start w 2022 r. na 692 mln dolarów. Raporty sugerują, że pierwszy kontrakt może obejmować do 21 samolotów, przy czym sześć płatowców znajduje się obecnie na różnych etapach produkcji – w tym ten już latający, nazwany “Cerberus”.

B-21 Raider to najbardziej “oczekiwany” samolot ostatnich lat /Fot. DVIDS

B-21 to bombowiec dalekiego zasięgu, charakteryzujący się dużą wytrzymałością i penetracją, mający stopniowo zastępować bombowce B-1 i B-2. Według USAF w znaczący sposób przyczyni się to do osiągnięcia celów bezpieczeństwa narodowego i uspokoi sojuszników i partnerów USA na całym świecie. B-21 charakteryzuje się otwartą architekturą systemów, pozwalającą na szybką integrację zaawansowanych technologii i zapewniającą skuteczność samolotu w walce z ewoluującymi zagrożeniami. Oczekuje się, że wejdzie do służby w połowie trwającej dekady, a do produkcji zaplanowano co najmniej 100 sztuk.