Badania krwi wykryją depresję

Naukowcy opracowali prosty test, który pozwoli wykryć depresję, tak jak wiele innych chorób, we krwi pacjenta.

Diagnozowania depresji bywa niezwykle trudnym zadaniem. Dziś opiera się przede wszystkim na pogłębionym wywiadzie z pacjentem. Ale nie wszyscy chorzy potrafią i chcą precyzyjnie nazwać swoje symptomy. Dlatego wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych, wiele osób cierpi i nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu opracowali prosty test, który pozwoli diagnozować depresję na podstawie badania krwi. 

Zespół badaczy wykazał, że w diagnozowaniu depresji kluczowy jest pomiar stężenia serotoniny we krwi. W 2012 roku Eva Redei profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University Feinberg School of Medicine opracowała badanie krwi, które pozwala zdiagnozować depresję u młodzieży na podstawie 26 markerów genetycznych we krwi. W oparciu o te osiągnięcie udało się stworzyć analogiczny test dla osób dorosłych. 

Nowe badanie pozwoli także lepiej monitorować osoby, które są podatne na nawracające stany depresyjne. W ten sposób łatwiej będzie rozważać podawanie podtrzymującej dawki leków przeciwdepresyjnych lub kontynuację psychoterapii, co w konsekwencji zminimalizuje nawrót choroby. 

Teraz badacze chcą przetestować swoje wyniki na większej próbie populacji, a także zbadać, czy testy mogą być wykorzystane do rozróżniania depresji i depresji dwubiegunowej. Wyniki badań opisano w magazynie Translational Psychiatry.

Czytaj więcej: