Badania udowadniają: dieta ma wpływ na zaburzenia erekcji. Co jeść, żeby uniknąć problemów?

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak dieta może wpływać na problemy z erekcją i doszli do wniosku, że mężczyźni powinni szczególnie uważać m.in. na czerwone mięso. Co ciekawe zaburzenia erekcji rzadziej dotykają tych, którzy jedzą dużo owoców, warzyw, orzechów i ryb.

W artykule w „JAMA Network Open” podsumowującym wyniki wieloletniego badania obserwacyjnego stwierdzono, że mężczyźni, których dieta jest bogata w niezdrowe tłuszcze, częściej cierpią na zaburzenia erekcji niż osoby unikające czerwonego oraz przetworzonego mięsa oraz innych produktów mogących zawierać tłuszcze trans.

„Wyższa jakość diety w oparciu o przestrzeganie diety śródziemnomorskiej lub diety alternatywnej według wskaźnika zdrowego odżywiania, który kładzie nacisk na spożycie warzyw, owoców, orzechów i roślin strączkowych, stwierdzono, że ryby lub inne źródła długołańcuchowych (n-3) tłuszczów, a także unikanie czerwonego i przetworzonego mięsa są związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji” – czytamy w artykule.

W oparciu o wnioski płynące z badania naukowcy opowiadają się za tzw. dietą śródziemnomorską, bogatą w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy strączkowe i oliwę z oliwek.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że zarówno zaburzenia erekcji, jak i zła dieta są potencjalnymi wczesnymi oznakami chorób sercowo-naczyniowych. Choroba sercowo-naczyniowa (CVD) jest ogólnym terminem określającym schorzenia serca lub naczyń krwionośnych i może obejmować zdarzenia, takie jak udar czy choroba wieńcowa serca.

„Zaburzenia erekcji, zwłaszcza u młodszych mężczyzn, są wczesnym objawem choroby układu krążenia i mogą obniżać jakość życia” – stwierdza zespół w artykule w JAMA Network Open.

Autorzy badania mają nadzieję, że powiązanie szkodliwego sposobu odżywiania z zaburzeniami erekcji dla wielu mężczyzn stanie się motywacją do zmiany diety i dotychczasowych niezdrowych nawyków żywieniowych, a w konsekwencji przyczyni się do poprawy ogólnego stanu ich zdrowia.

21 000 przebadanych mężczyzn

Dane do analizy zostały zgromadzone dzięki szeroko zakrojonemu badaniu kohortowemu wspieranemu przez Harvard – Health Professionals Follow-Up. Analiza objęła ponad 21 000 mężczyzn, którzy wzięli udział w programie. Początek badań miał miejsce w 1986 roku. Uczestnicy w momencie rejestracji mieli od 40 do 75 lat.

Zebrano od nich informacje na temat diety i stanu zdrowia, a na podstawie uzyskanych danych każdemu przyznano odpowiednią liczbę punktów, odzwierciedlającą stopień, w jakim przestrzegali oni zaleceń diety śródziemnomorskiej (wyższa liczba punktów oznaczała wysokie przestrzeganie diety). Ankiety zbierano od badanych co cztery lata, aż do 2014 roku. Następnie zgromadzone dane poddano analizie.

U mężczyzn w wieku poniżej 60 lat i należących do najwyższej „kategorii dietetycznej” odnotowano najniższe względne ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, w porównaniu z mężczyznami z najniższej kategorii dietetycznej (czyli najsłabiej przestrzegającymi zaleceń).

Wyniki badań sugerują, że zdrowa dieta, wolna od hamburgerów, ciasteczek i innych produktów bogatych w masło, może zarówno pomóc w ograniczeniu chorób układu krążenia, jak i utrzymaniu prawidłowej erekcji.

Inne badania, opublikowane w ubiegłym roku, wykazały, że mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji są o 59 procent bardziej narażeni na choroby serca, udar lub przedwczesną śmierć. Z koeli według badań chińskich naukowców impotencja zwiększa ryzyko udaru mózgu o 34 procent, a przedwczesnej śmierci o 33 procent.

 

Brak erekcji może być pierwszą oznaką słabego przepływu krwi w organizmie – ostrzegają naukowcy.

Zaburzenia erekcji – częsty problem

Zaburzenia erekcji w pewnym stopniu dotykają ponad 100 milionów mężczyzn na całym świecie, a do 2025 roku liczba ta wzrośnie do 300 milionów.

W czerwcu 2020 roku Superdrug Online Doctor – brytyjska platforma e-medycyny – odnotowała 13-procentowy wzrost zapotrzebowania na usługi związane z leczeniem zaburzeń erekcji. Za ten nagły wzrost eksperci obwiniają zwiększony stres i spożycie alkoholu związane z pandemią koronawirusa.

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane przejściowymi czynnikami, takimi jak zmęczenie, stres, niepokój lub spożywanie alkoholu. Jednak stan ten może być również oznaką podstawowych schorzeń, w tym problemów z ciśnieniem lub wysokim poziomem cholesterolu.