Banany zdrowsze niż się wydawało? Sprawdzili, jak działa pewna część tego owocu

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Ich skórki coraz częściej wykorzystuje się w celach kulinarnych. Naukowcy opisali, że przy użyciu mąki ze skórek bananów, możemy stworzyć smaczniejsze ciastka.
Banany zdrowsze niż się wydawało? Sprawdzili, jak działa pewna część tego owocu

Banany dostępne w sklepach różnią się kolorami – od zielonego, przez żółtego, po brązowego. Ma to bezpośredni związek z dojrzałością owocu. Zapewne każdy zauważył, że banany różniące się kolorem skórki inaczej smakują. Które jeść? Nie tylko żółte banany!

Okazuje się, że zarówno lekko niedojrzałe (zielone), jak i przejrzałe (brązowe) owoce, mają wiele cennych właściwości odżywczych. Powszechnie uważa się, że żółte banany mają najwięcej antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami. Z kolei zielone banany mają niski indeks glikemiczny i mają najwięcej witamin, a przy tym zapewniają dłuższe uczucie sytości. Brązowe banany są najmniej atrakcyjne, ale za to najsłodsze, a przy tym pozytywnie wpływają na mięśnie i kości. Zmniejszają także poziom stresu.

Czytaj też: Podręczniki biologii do poprawki. Można zaszczepić pszenicę na owsie, a banany na palmie daktylowej

Jedząc banany, ich skórkę zazwyczaj wyrzucamy do kosza. Okazuje się jednak, że możemy ją wykorzystać do pieczenia. Badania opublikowane w ACS Food Science & Technology wskazują, że dodanie mąki ze skórek bananów do pieczenia sprawia, że wypieki są znacznie smaczniejsze.

Banany i ich cudowne skórki

Coraz więcej osób w kuchni stawia na filozofię zero waste, bo chce maksymalnie wykorzystać produkty spożywcze, którymi dysponuje. Skórki bananów przez długi czas były tylko odpadem, ale teraz są często wykorzystywane nie tylko przez domowych kucharzy, ale i szefów kuchni.

Skórki bananów można zmielić na mąkę, która jest bogata w błonnik, magnez, potas i przeciwutleniacze. Kiedy dodamy ją do pieczenia (obok tradycyjnej mąki, nie zamiast niej), efekt końcowy będzie nie tylko zdrowszy, ale i smaczniejszy. Potwierdził to zespół Faizana Ahmada.

Aby zrobić mąkę ze skórek bananów, uczeni obrali dojrzałe, nieuszkodzone banany, a następnie zblanszowali, wysuszyli i zmielili skórki na drobny proszek. Zmieszali różne ilości proszku z masłem, odtłuszczonym mlekiem w proszku, cukrem pudrem, olejem roślinnym i mąką pszenną, tworząc pięć partii cukrowych ciasteczek, a następnie je upiekli.

Czytaj też: Warzywa i owoce skutecznie łagodzą stres. Niestety, Polacy jedzą ich coraz mniej

Ciastka z mąką ze skórek bananów były zdrowsze, miały mniej tłuszczu i białka, a także więcej fenoli i antyoksydantów niż ciastka konwencjonalne. Eksperci kulinarni potwierdzili także, że ciastka z najmniejszym substytutem mąki ze skórek bananów (7,5%) miały najlepszą teksturę i najlepszy smak w porównaniu z innymi partiami. Były także najlepsze w przechowywaniu (do trzech miesięcy w temperaturze pokojowej).

To zaskakujące odkrycie może doprowadzić niejednego domowego kucharza do odkrycia zupełnie nowych bodźców smakowych. Polecamy poeksperymentować w domu!