„Bardziej elegancki, przejrzysty, nowoczesny”. Witamy w nowym „Focusie”!

– Nie tylko informujemy o tym, co w nauce ważne i warte poznania, chcemy też dyskutować o bieżących wydarzeniach w świecie medycyny i technologii – pisze redaktor naczelny Piotr Kościelniak w najnowszym, odświeżonym wydaniu „Focusa”.
„Bardziej elegancki, przejrzysty, nowoczesny”. Witamy w nowym „Focusie”!

Jeżeli zdążyliście już przekartkować najnowsze wydanie, zauważyliście zapewne, że „Focus” wygląda inaczej. Stał się bardziej elegancki, przejrzysty, nowoczesny, poważniejszy – i po prostu ładniejszy. Zmodyfikowaliśmy układ magazynu, uporządkowaliśmy zawartość, a całość zyskała nową, świeżą oprawę graficzną.

Odnowiony layout to nie wszystko. Zmiany sięgają znacznie głębiej. Uważnie słuchaliśmy Waszych uwag dotyczących artykułów w „Focusie”. Przez ostatni rok spotykaliśmy się z Wami w redakcji, rozmawialiśmy na Facebooku i Twitterze, przyglądaliśmy się, które materiały zainteresowały Was najbardziej zarówno w drukowanym magazynie, jak i na naszej stronie internetowej. W efekcie „Focus” jest bardziej różnorodny, a zakres poruszanych tematów znacznie się poszerzył.

Opisujemy zarówno innowacje technologiczne i sprzęt do badań kosmosu, jak i problemy socjologiczne, przyrodę czy historię nauki. Jesteśmy tacy jak Wy – nasi czytelnicy: ciekawi świata, otwarci na nowe pomysły i gotowi na zmiany.

„Focus” stał się też bardziej aktualny. Nie tylko informujemy o tym, co w nauce ważne i warte poznania – chcemy też dyskutować o bieżących wydarzeniach w świecie medycyny i technologii. To w końcu te dwie dziedziny najmocniej kształtują nasze życie, a w przyszłości ta zależność jeszcze się pogłębi.

Co zmieniliśmy?

Wprowadziliśmy nowe działy. Pierwsza część to krótkie informacje o najnowszych wydarzeniach naukowych z Polski i świata. W dziale Innowacje prezentujemy rewolucyjne rozwiązania technologiczne – od tych stosowanych w transporcie i motoryzacji po takie, które trafiają do domowej elektroniki. Innowacje tworzą ludzie – „Focus” przedstawia zatem również wybitnych polskich naukowców. A do zespołu naszych felietonistów dołączyła dr Aleksandra Przegalińska –światowa ekspertka w dziedzinie nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Uporządkowaliśmy treść. Od teraz w sekcji Odkrycia zawsze znajdziecie materiały o medycynie, technologii, kosmosie i przyrodzie, a w części Człowiek – o psychologii i socjologii. Materiały o historii nauki również znalazły swoje stałe miejsce. A ponieważ wiemy, że nie zawsze macie czas na czytanie „Focusa” od deski do deski, proponujemy krótkie notki w postaci Czy wiesz że… z zaskakującymi informacjami z wielu dziedzin nauki. Dodaliśmy infografiki. Rzetelne i ciekawe wiadomości to jedno, atrakcyjne ich przedstawienie to drugie. Współpracujemy z najlepszymi grafikami w Polsce i na świecie, aby pokazać Wam nawet najbardziej skomplikowane mechanizmy w atrakcyjny sposób. Piękne infografiki znajdziecie teraz również w części pytań i odpowiedzi – Jak to działa.

Co zostaje?

Przywiązanie do zasad dziennikarstwa, wierność faktom i nauce. W „Focusie” jesteśmy przekonani, że mimo zmian w sposobie korzystania z mediów, nasi czytelnicy nadal oczekują rzetelności i dociekliwości. „Focus” nieraz poruszał trudne tematy i bywał kontrowersyjny – nadal taki będzie – nigdy jednak nie stawiał sensacji ponad faktami. Będziemy starali się rozbudzać Waszą ciekawość, pokazując jak nauka zmienia świat.

Choć trzymacie już w ręku magazyn po „faceliftingu”, dla całej naszej redakcji wcale nie oznacza to końca prac nad formą pisma. Jak głosi popularne powiedzenie przypisywane Heraklitowi, „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Dlatego czekamy na Wasze uwagi i opinie. Wierzę, że dzięki nim „Focus”, najlepszy polski magazyn popularnonaukowy, stanie się jeszcze ciekawszy.

Dziękuję, że jesteście z nami.

 

Piotr Kościelniak
redaktor naczelny