11-latek i 9-latek poddani eutanazji w Belgii. Odczuwali “cierpienie nie do zniesienia”

To najmłodsze osoby poddane eutanazji w historii. Ich przypadki opisuje ujawniony niedawno raport CFCEE – belgijskiej komisji regulującej kwestie związane z tą procedurą.

Dzieci zmarły w 2016 oraz w 2017, raport nie ujawnia ich nazwisk. Jedenastolatek cierpiał z powodu mukowiscydozy, dziewięciolatek miał guza mózgu. Komisja CFCEE w rozmowie z The Washington Post stwierdziła, że to pierwsze przypadki wykonania procedury na dzieciach poniżej 12 roku. 

Belgia dopuściła przeprowadzanie eutanazji na dzieciach w 2014 roku. Lekarze mogą ją wykonywać, o ile nieletni wyrażą taką wolę. Zostaje także oceniona ich zdolność do podejmowania trzeźwych sądów, konsultowani są rodzice, którzy muszą wyrazić swoją zgodę. 

Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że nie wolno skazywać dzieci na przedłużające się cierpienie. Przeciwnicy odpowiadają, że są one zbyt młode by podejmować decyzję o śmierci. 

Ujawniony w lipcu raport ujawnia jeszcze przypadek siedemnastolatka cierpiącego na dystrofię mięśniową. 

– Widziałem tak obezwładniające cierpienie fizyczne i mentalne, że byłem przekonany, że podjęliśmy dobrą decyzję – mówi Luc Proot, członek CFCEE.

By przeprowadzić eutanazję w Belgii lekarze muszą stwierdzić u pacjenta “beznadziejną sytuację medyczną lub ciągłe cierpienie nie do zniesienia, którego nie da się załagodzić oraz które w krótkim czasie i tak spowoduje zgon.”

Po tym jak dziecko wyrazi swoją wolę w formie oświadczenia na piśmie dziecięcy psychiatra przeprowadza z nim badania inteligencji by stwierdzić, czy “nie był poddany wpływowi osób trzecich”, na przykład rodziców. 

Przeczytaj felieton Łukasza Orbitowskiego na temat eutanazji —->

Decyzja władz Belgii na rozszerzenie prawa i dopuszczenie do aborcji nieletnich wywołało protesty w kraju i za granicą. Hierarchowie kościelni nazwali to “krokiem za daleko”. Grupa 162 belgijskich pediatrów napisała w oświadczeniu: “obecnie możemy kontrolować fizyczny ból, duszenie się i lęki w momencie nadejścia śmierci.”

– Obecnie nie ma obiektywnego narzędzia do oceny, że dane dziecko ma zdolność do wydania w pełni świadomej zgody – mówi profesor Stefaan Van Gool, onkolog dziecięcy. 

– Na szczęście bardzo niewiele dzieci spełnia te kryteria, ale nie oznacza to, że powinniśmy im odmawiać prawa do godnej śmierci – odpowiada szef komisji do spraw eutanazji Wim Distelmans.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba przeprowadzanych eutanazji we wszystkich grupach wiekowych w Belgii wzrosła pięciokrotnie. 

Spośród 4337 osób, które prosiły o skrócenie życia między 2016 a 2017 rokiem większość cierpiała z powodu nowotworów. 77 skarżyło się na niemożliwe do wytrzymania psychiczne cierpienie. W grupie 710 głównie starszych osób za powód podawano stosunkowo “mniej uciążliwe” problemy takie jak utrata wzroku. 19 osób poddanych eutanazji miało 18-29 lat. 

W 2017 roku neurolog dr Ludo Vanopdenbosch zrezygnował z fotela w CFCEE protestując przeciwko przypadkowi zakończenia życia pacjentki z demencją, która nie wyraziła wcześniej na to zgody. Od tego czasu około 360 belgijskich lekarzy i naukowców podpisało petycję domagającą się wzmocnienia kontroli decyzji o eutanazji dla pacjentów psychiatrycznych. Mimo kontrowersji sondaże pokazują w Belgii powszechne poparcie dla obecnego stanu przepisów. 

Wrzuć monetę i się zabij. Maszyna do samobójstw na życzenie —->

Które kraje pozwalają na eutanazję?

Holandia 
W 2002 roku był to pierwszy kraj legalizujący eutanazję i samobójstwo wspomagane, jednak tylko w wybranych przypadkach. Życzenie pacjenta musi zostać przedstawione w stanie pełnej świadomości.

Belgia 
Także w 2002 ten kraj zliberalizował swoje przepisy, choć wtedy nie dotyczyło to jeszcze samobójstwa rozszerzonego, jedynie eutanazji. W 2014 rozszerzono to na śmiertelnie chore dzieci, którym nie można udzielić pomocy medycznej.

USA 
Pierwszym stanem legalizującym wspomagane samobójstwo był Oregon w 1997 roku dla śmiertelnie chorych pacjentów, którzy mogli wystąpić o “receptę na śmierć”. Kolejne stany, które zmieniły prawo na korzyść eutanazji lub wspomaganego samobójstwa to Waszyngton, Vermont, Nowy Meksyk oraz Montana. 

Szwajcaria 
Tu mieści się siedziba fundacji i kliniki Dignitas. Szwajcaria pozwala na samobójstwo z asystą jeśli motywy są godne, ale eutanazja na życzenie nie jest dopuszczalna. Legalne jest jednak wypisanie i podanie przez lekarza leku powodującego zgon.

Niemcy
Prawo jest tu podobne do szwajcarskiego. Samobójstwo wspomagane jest legalne tylko wtedy gdy śmiertelna dawka przyjmowana jest bez niczyjej pomocy przez pacjenta. 
 

Źródło: The Telegraph