Biały jeleń w polskim lesie. To tak, jakby “zobaczyć ducha”

Biały jeleń dostrzeżony w podkarpackim lesie – choć to nie jedyna taka obserwacja z ostatnich tygodni. Za każdym razem jednak takie zdarzenie przyspiesza bicie serca u osób, które go doświadczają, niezależnie czy to leśnik, czy miłośnik przyrody.
las
las

Nadleśnictwo Leżajsk opublikowało krótki, 10-sekundowy materiał wideo, na którym widać, jak drogę przebiega biały jeleń szlachetny. Nie jest sam, bo biegnie w chmarze, jak leśnicy i myśliwi nazywają stado tych zwierząt. Jest to wyjątkowy moment, gdyż albinosy są zazwyczaj wykluczane z grupy, a ten cieszy się towarzystwem.

Czytaj też: Wilki zapobiegają wypadkom samochodowym. Odstraszają jelenie w okolicy dróg

Hubert Bełz, leśniczy z Leśnictwa Szkółkarskiego w Wydrzu, mówi:

Białego jelenia to ja widzę tutaj po raz pierwszy. To sensacja. Do tego jeszcze biały jeleń biegnący w chmarze. To się nieczęsto zdarza.

Biały jeleń to widok wyjątkowy, ale w naturze takie osobniki często są odrzucane

Obserwacji dokonał Konrad Bród, który wraz ze znajomym jechał samochodem drogą leśną prowadzącą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze. Z odległości ok. 50 m zauważył biegnące stado jeleni. Mężczyzna w ostatniej chwili wyciągnął telefon, nie miał jednak pojęcia, że wśród zwierząt przebiegających drogę będzie albinos.

Wacław Matysek, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego, podkreśla, jak wyjątkowa jest to sytuacja:

Po raz pierwszy widzę, żeby w Polsce, wśród jeleni szlachetnych był biały osobnik. To taka perełka. Ale żeby mieć pewność, że to jest albinos, trzeba by jeszcze sprawdzić, czy ma czerwone świece, czyli oczy.

Albinosy są zazwyczaj odrzucane przez inne osobniki, gdyż są “inne” i nie pasują do stada. Białe osobniki są wykluczane, gdyż z nimi stado jest łatwiejsze do namierzenia, a co za tym idzie – zaatakowania. Albinosom trudniej przetrwać w naturze, gdyż wada genetyczna wpływa na osłabienie wzroku i innych cech rozwojowych zwierzęcia. W przypadku albinosa z Podkarpacia z jakiegoś powodu pozostał w grupie, choć niewykluczone, że to się zmieni.

Czytaj też: Skąd się bierze albinizm?

Wacław Matysek dodaje:

Jak rozpocznie się rykowisko i jelenie będą szukać partnerek, może już nie być tak miło. Dawni kumple mogą się nawet pobić. Na razie jednak żyją razem i nic się nie dzieje.

Biały jeleń został dostrzeżony także w Nadleśnictwie Olesno i można go zobaczyć na opublikowanym materiale wideo. Leśnicy informują, że częściej niż białego jelenia, zdarza się spotkać białą sarnę lub daniela.

Albinizm jest wadą genetyczną, która występuje zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Skala tego zjawiska jest trudna do określenia, gdyż nie prowadzi się żadnych oficjalnych statystyk albinosów, a “zwierzęta duchy” w populacjach są często traktowane jako ciekawostka. Geny odpowiedzialne za albinizm są recesywne, co oznacza, że osobnik musi dostać po jednym od każdego z rodziców, by defekt ten u niego wystąpił. Skutkuje to brakiem barwnika zwanego melaniną – całkowity jego deficyt przejawia się brakiem barwy skóry oraz jej wytworów (głównie włosów), a także tęczówki oka. To z kolei powoduje przezierność naczyń krwionośnych, efektem czego jest wrażenie różowych lub czerwonych oczu. To tzw. albinizm całkowity. Jego odmianą jest leucyzm – częściowy lub całkowity niedobór dwóch rodzajów melaniny, przejawiający się odbarwieniem włosów, przez co osobniki wyglądają jakby przedwcześnie siwiały. Często u zwierząt takich obserwujemy białe plamy tworzące symetryczny wzór.