Bobry uratowały miasto. Nie uwierzysz, jak tego dokonały

Bobry to naprawdę pożyteczne zwierzęta. O tym, jak bardzo, przekonali się mieszkańcy miasta Pickering w hrabstwie North Yorkshire.
Bobry – zdjęcie poglądowe /Fot. Tim Umphreys, Unsplash

Bobry – zdjęcie poglądowe /Fot. Tim Umphreys, Unsplash

Bobry to zwierzęta, które żyją zarówno w jeziorach, jak i rzekach. W tych drugich budują tamy, które składają się z kłód drewna i gałęzi uszczelnionych mułem, błotem oraz rozdrobnionych części roślin. Chcą w ten sposób podnieść poziom wody w zbiornikach, w których żyją. Czasami te konstrukcje mogą dosłownie uratować ludziom życie.

Czytaj też: Co robią te bobry w Arktyce? Dziwny wpływ tych zwierząt dostrzeżono nawet z kosmosu

Przekonali się o tym mieszkańcy miasta Pickering w hrabstwie North Yorkshire, gdzie bobry zbudowały gigantyczną 70-metrową tamę, największą tego typu konstrukcję w Wielkiej Brytanii. 7000 mieszkańców Pickering może spać spokojnie, a żadna ulewa nie spowoduje zalania ich mieszkań i firm. Zwłaszcza, że w przeszłości miasto doświadczało już powodzi.

Bobry na ratunek

Bobry zostały sprowadzone do rzeki Severn trzy lata temu. Transformacja terenu, jakiej dokonały zwierzęta, jest “niesamowita”, a to zapewne nie ich ostatnie słowo. O całej historii poinformowano w “Daily Star”.

Cath Bashforth, ekolog z Forestry England, mówi:

Ich tama wykonana z kłód i patyków oraz dużej ilości mułu rosła w siłę i teraz rozciąga się na prawie 70 metrów, co czyni ją największą tego typu konstrukcją w Anglii. Efekty prac bobrów są niesamowite do oglądania. Ich inżynieria i pomysłowość znacznie przekroczyły to, czego się spodziewaliśmy.

Sprowadzenie bobrów do hrabstwa North Yorkshire to reakcja agencji Natural England i North York Moors National Park Authority. Postanowiły one wziąć sprawy w swoje ręce po tym, jak dostały odmowę od Agencji Środowiska na wdrożenie wielomilionowego systemu obrony przeciwpowodziowej. Tak narodził się projekt “Slowing the Flow at Pickering”.

Poza funkcjami ochronnymi, bobry odpowiadają także za upiększenie rzeki. Przeniosły dużą kępę irysów i rozmieściły wzdłuż tamy, aby przyciągnąć więcej dzikich zwierząt. Są prawdziwymi architektami krajobrazu, a efekty ich działań niejednokrotnie zapierają dech w piersi.

Czytaj też: Bobry starsze, niż sądziliśmy! Najnowsze odkrycie wywraca ewolucję do góry nogami

Nie wszystkie działania bobrów są pożyteczne. W niektórych sytuacjach mogą powodować szkody, np. zatykając rury, przekopując groble i spuszczając wodę ze stawów w ciągu jednej nocy. Nie przepadają za nim także wędkarze, którym to bobry często utrudniają udane połowy.