Brązowa lampa była związana z dawnym kultem. Archeolodzy poznali jego sekrety

Znaleziona w 1840 roku lampa, którą wykonano z brązu, od dawna stanowi przedmiot badań i dyskusji. W ostatnim czasie naukowcy zaproponowali pewną teorię na temat jej przeznaczenia.
Brązowa lampa była związana z dawnym kultem. Archeolodzy poznali jego sekrety

Odkrycie to miało miejsce w połowie XIX wieku niedaleko włoskiego miasta Cortona. Jak sądzą archeolodzy, obiekt ten pochodził z krainy historycznej zwanej Etrurią. Miałby stanowić pamiątkę to cywilizacji Etrusków, która rozwijała się w okresie od 900 do 27 roku p.n.e. Ostatecznie została ona wchłonięta przez Republikę Rzymską pod koniec IV wieku p.n.e. 

Czytaj też: Wielkie znalezisko opisuje historię Bliskiego Wschodu. To pieczęć bliska czasów Jezusa

Próby interpretacji związane z tytułową lampą były bardzo trudne, ponieważ w sztuce etruskiej praktycznie nie występowały podobne przedmioty. Nawet starożytna Grecja okazuje się uboga w tego typu artefakty, dlatego archeolodzy musieli działać nieco po omacku, szukając powiązań, do których praktycznie nie było dostępu.

Cenną wskazówkę okazały się stanowić elementy dekoracyjne znalezione na lampie. Umieszczone na jej powierzchni motywy odnosiły się do szesnastu rogatych postaci. Przypominały one byki i najprawdopodobniej miały symbolizować Acheloosa, czyli greckie bóstwo utożsamiane z rzekami. Tak przynajmniej twierdzili wcześniejszych analiz.

Zdaniem autorów najnowszych badań, wykonana z brązu lampa mogła być przeznaczona dla czcicieli Dionizosa, greckiego boga płodności, wina i zabawy

Te najnowsze wskazują na nieco inny scenariusz. Zdaniem naukowców stojących za publikacją zamieszczoną w Etruscan and Italic Studies, lampa miałaby pochodzić z okolic 480 roku p.n.e. i symbolizować Dionizosa. Ten również był związany z mitologią grecką, lecz stanowił patrona płodności, dzikiej natury czy wina. Jego wizerunek był przedstawiany z uwzględnieniem cech typowych dla byków.

Czytaj też: Naukowcy przeanalizowali broń sprzed setek tysięcy lat. Przełomowe badania wskazują na łączącą ją cechę

Wydaje się więc, że brązowa lampa znaleziona we Włoszech jest pozostałością po dawnym kulcie Dionizosa. Zwany także Bachusem, był przedmiotem licznych religijnych obrzędów. Efektownie wyglądający artefakt sprzed niemal 2500 lat stanowi pamiątkę po tych niezwykłych wydarzeniach. Sama cywilizacja Etrusków pozostaje natomiast wyjątkowo tajemnicza. Nie przetrwało po niej zbyt wiele obiektów, które zdradzałyby jej sekrety, dlatego archeolodzy muszą działać w oparciu o bardzo ograniczone dowody.