Broń laserowa już w niemieckiej armii. Przeprowadzono ponad 100 wystrzałów

Broń laserowa dostarczona przez firmę Rheinmetall została przetestowana przez niemiecką marynarkę wojenną. Próby na morzu udowodniły, że tego typu systemy mogą być skutecznie wykorzystywane do strącania dronów, ale nie tylko.
Niemiecka fregata FGS Saschen (F219) /Fot. Wikimedia Commons

Niemiecka fregata FGS Saschen (F219) /Fot. Wikimedia Commons

MBDA Deutschland i Rheinmetall, współpracujące jako Grupa Demonstratorów Marynarki Wojennej Wysokoenergetycznych Laserów (ARGE), zakończyły próby demonstratora broni laserowej (LWD) zainstalowanego na pokładzie fregaty FGS Saschen (F219). Testy zakończyły się pełnym sukcesem i oznaczają, że broń laserowa jest gotowa do implementacji na niemieckich okrętach.

Czytaj też: Lasery będą strącać drony jak muchy. Potężna broń trafi do brytyjskiej armii

Od czerwca 2022 r. LWD wystrzelono ponad 100 razy. Podczas prób na Bałtyku obejmujących sześć kampanii trwających prawie rok, lasery udowodniły swoją użyteczność w coraz bardziej złożonych scenariuszach, w realistycznych warunkach operacyjnych i wobec różnych typów celów.

Broń laserowa w niemieckiej armii to ważny krok milowy

Armie na całym świecie inwestują w małe bezzałogowe systemy powietrzne (także kamikadze), a także roje dronów, a więc konieczne jest tworzenie broni zdolnej do ich strącania. Najlepszą opcją wydają się być wysokoenergetyczne lasery, które nie potrzebują amunicji i mogą działać praktycznie w sposób ciągły. Do tej pory głównym problemem była ich implementacja na jednostkach latających i pływających oraz zapewnienie im wystarczającego źródła energii.

Czytaj też: Laser, jakiego świat nie widział. Ta broń będzie przepotężna

Niemiecki rząd pierwotnie przyznał ARGE w 2021 r. kontrakt na budowę systemu LWD dla obszaru morskiego.
MBDA była odpowiedzialna za produkcję funkcji dowodzenia i kontroli oraz śledzenia celów, natomiast Rheinmetall wyprodukował lasery o dużej mocy i inne niszowe komponenty wewnętrzne, a także nadzorował ich integrację w jednorodną platformę. Rheinmetall ma dziesięcioletnie doświadczenie w opracowywaniu kilku koncepcji laserów wysokoenergetycznych dla Bundeswehry. Programy te mogą korzystać z tych samych technologii, które są stosowane w systemie LWD.

Broń laserowa zainstalowana na pokładzie fregaty FGS Saschen (F219) /Fot. Rheinmetall

Demonstrator został zamontowany na pokładzie fregaty FGS Saschen (F219) w czerwcu 2022 r. i pomyślnie przeszedł szereg testów na morzu. Szkolne scenariusze obejmowały sprawdzenie wszystkich aspektów systemu, od wykrywania i śledzenia (w tym bardzo zwrotnych celów), przez wzajemne oddziaływanie czujników i systemów dowodzenia, po atakowanie celów wysokoenergetyczną wiązką lasera.

Eksperci przewidują, że broń laserowa może być stosowana jako uzupełnienie systemów uzbrojenia i rakiet kierowanych, szczególnie do zwalczania zagrożeń ze strony dronów, rojów dronów, łodzi motorowych i ewentualnie rakiet z bliskiej lub bardzo bliskiej odległości. Ponadto w przyszłości taka broń mogłaby zostać ulepszona pod kątem niszczenia rakiet hipersonicznych, rakiet oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich.