Laser, jakiego świat nie widział. Ta broń będzie przepotężna

Lockheed Martin zbuduje najpotężniejszy laser do zastosowań militarnych, znacznie ulepszając swoje dotychczasowe urządzenie. Nowa broń będzie kamieniem milowym w ramach programu High Energy Laser Scaling Initiative (HELSI).
Laser coraz częściej stanowi skuteczną broń – nie tylko do neutralizacji wroga /Fot. Lockheed Martin

Laser coraz częściej stanowi skuteczną broń – nie tylko do neutralizacji wroga /Fot. Lockheed Martin

Celem programu HELSI, finansowanego przez Departament Obrony USA, jest zwiększenie zdolności obronnych kraju poprzez rozwój systemów broni laserowej o dużej mocy dla wszystkich gałęzi amerykańskiej armii. Postępy firmy Lockheed Martin, które dokonały się w kwestiach optymalizacji i zwiększenia mocy lasera, sprawiają, że innowacyjna broń będzie jeszcze lepsza.

Lockheed Martin szykuje przepotężny laser

Lockheed Martin oficjalnie zapowiedział, że podniesie poprzeczkę dla swojego systemu broni laserowej i podniesie moc z 300 kW do 500 kW w ramach nowego kontraktu. Trzeba pamiętać, że choć lasery są wykorzystywane do celów militarnych od dawna, stworzenie praktycznej broni laserowej na pole bitwy zajęło sporo czasu.

Czytaj też: Niesamowite, Chiny znowu to robią! Tym razem chodzi o nowoczesną broń

Firma Lockheed Martin została wybrana w 2019 r. do rozwoju architektury lasera wysokoenergetycznego o wiązce spektralnej w ramach kontraktu o wartości 83 mln dol. W ramach kontraktu powstał system High Energy Laser Weapon System (HELWS) o mocy 300 kW, który został dostarczony we wrześniu 2022 r. i był wykorzystywany do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych (UAV), a także jako część programu Indirect Fire Protection Capability-High Energy Laser (IFPC-HEL).

Nad rozwojem broni laserowej pracuje nie tylko Lockheed Martin, ale także inne firmy: General Atomics, nLight Photonics, Boeing, Northrop Grumman i Dynetics.

Lockheed Martin zwiększy moc HELWS z 300 do 500 kW /Fot. Lockheed Martin

Jedną z kluczowych zalet broni laserowej jest możliwość niemal natychmiastowego atakowania i neutralizowania celów na dużych odległościach. Ta zdolność do szybkiej reakcji potencjalnie oferuje przewagę taktyczną w scenariuszach bojowych, skracając czas reakcji lub obrony celu.

Broń laserowa jest znana ze swojej precyzji i dokładności, znacznie minimalizując ryzyko niechcianych szkód i niezamierzonych ofiar. W złożonych i gęsto zaludnionych środowiskach ta precyzyjna zdolność celowania ma zasadnicze znaczenie dla ochrony ludności cywilnej i osób, które nie biorą udziału w walce. Ten typ broni jest również wysoce opłacalny, gdyż koszty operacyjne dotyczą głównie zasilania laserów, bez martwienia się o ograniczoną amunicję.

Czytaj też: Niewiarygodne, co potrafi nowy najsilniejszy laser w USA. Czy faktycznie jest się czym zachwycać?

Dzięki różnorodnym zastosowaniom, broń laserowa może potencjalnie wpłynąć na strategie obronne. Może być wykorzystywana w systemach obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, zwalczaniu wrogich dronów, atakowaniu celów typu powierzchnia-powietrze i powierzchnia-powierzchnia oraz zapewnianiu obrony pokładowej na okrętach wojennych. Może być także przydatna w mechanizmach kontroli tłumu i unieruchamiania pojazdów bez powodowania trwałych uszkodzeń. Oczekuje się, że w przyszłości lasery odegrają ważną rolę podczas niejednego konfliktu zbrojnego.