Raytheon zbuduje broń mikrofalową. Z prędkością światła zamieni wrogie drony w złom

Firma Raytheon zbuduje dla amerykańskiej armii broń mikrofalową do zwalczania zagrożeń powietrznych. Będzie ona szczególnie skuteczna do eliminowania wrogich dronów.
Broń mikrofalowa Raytheon pozwoli na strącanie wrogich dronów jak much /Fot. RTX

Broń mikrofalowa Raytheon pozwoli na strącanie wrogich dronów jak much /Fot. RTX

Drony odgrywają coraz większą rolę we współczesnych działaniach wojennych. Nawet najprostszy sprzęt kupiony w sklepie hobbystycznym można z łatwością przystosować do zadań zwiadowczych lub misji samobójczych. A przecież drony wojskowe są znacznie bardziej złożone, operują na większych wysokościach i często mają potężne uzbrojenie. Ochrona przed nimi jest kluczowa dla bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej i w kolejnych latach będzie nabierać na znaczeniu.

Czytaj też: Lasery będą strącać drony jak muchy. Potężna broń trafi do brytyjskiej armii

Raytheon, spółka należące do RTX, zaprojektuje, zbuduje i przetestuje dwa systemy anten mikrofalowych dużej mocy, które będą wykorzystywać energię ukierunkowaną do zwalczania zagrożeń powietrznych z prędkością światła. Systemy mają być wytrzymałe i przenośne, co umożliwi ich wdrażanie na pierwszej linii frontu. Taka broń będzie nieoceniona dla US Air Force i US Navy.

Broń mikrofalowa pomoże w zwalczaniu wrogich dronów

Trzyletni kontrakt o wartości 31,3 mln dol. zapewni prototypowe systemy broni mikrofalowej w ramach programu Directed Energy Front-line Electromagnetic Neutralization and Defeat (DEFEND).

Czytaj też: Pentagon bierze się za wojskowe drony. To będzie rewolucja na polu walki

Celem jest wyprodukowanie wytrzymałych komponentów do broni, która może emitować wiązki o wysokiej energii w szerokim zakresie w paśmie mikrofalowym widma elektromagnetycznego. Takie mikrofale mogą zmylić, zakłócić, a nawet całkowicie “usmażyć” elektronikę, czujniki i komunikację drona, zamieniając go z potencjalnego zagrożenia w złom.

Broń mikrofalową można zamontować na platformach mobilnych, np. pojazdach opancerzonych /Fot. RTX

Colin Whelan, prezes ds. zaawansowanych technologii w firmie Raytheon, mówi:

Niekinetyczne systemy obronne stanowią kluczową część amerykańskiej strategii obrony narodowej. Nowe wersje systemów mikrofalowych dużej mocy firmy Raytheon to opłacalne i niezawodne rozwiązania, które działają z prędkością światła – umożliwiając naszym żołnierzom obronę przed szybszymi i łatwiejszymi w manewrowaniu zagrożeniami.

Nowe prototypowe systemy mikrofalowe opierają się na dziesięcioleciach doświadczenia firmy Raytheon w opracowywaniu takich rozwiązań, jak przeciwelektroniczna obrona powietrzna o rozszerzonym zasięgu wykorzystująca mikrofale dużej mocy, znana jako CHIMERA.

Prace nad nowym systemem są prowadzone w Tucson w Arizonie we współpracy z US Air Force Research Lab, dywizją Naval Surface Warfare Center Dahlgren oraz Podsekretarzem Obrony ds. Badań i Inżynierii. Prototypy mają zostać dostarczone w latach podatkowych 2024 i 2026.