Broń przyszłości jak z “Terminatora” będzie strącać wrogie drony z nieba

Tajwan ma nową broń, która bez problemu poradzi sobie z wrogimi dronami. Wygląda futurystycznie i jest inspirowana serią filmów o “Terminatorze”, o czym świadczy nawet sama nazwa – Skynet ADS.
Skynet ADS /Fot. DronesVision

Skynet ADS /Fot. DronesVision

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), czyli popularne drony, są dzisiaj wykorzystywane dosłownie wszędzie – także w miejscach konfliktów zbrojnych. Nic więc dziwnego, że priorytetem wielu krajów jest obrona przed nimi, co nie jest takie łatwe, bo drony często są na tyle niewielkie, że nie da się zestrzelić ich z konwencjonalnej amunicji.

Czytaj też: Były szef Google’a tajnym konsultantem armii. Będzie odpowiadał za drony nowej generacji

Tajwan ogłosił wprowadzenie do użytku nowej, dwulufowej broni przeciwdronowej. Już sama nazwa – Skynet ADS (Anit Drone System) – nawiązuje do filmów z serii “Terminator”, w których to tym mianem jest określana zaawansowana sztuczna inteligencja wzorowana na sieci neuronowej. Za jej produkcję odpowiada tajwańska firma DronesVision.

Tajwan już ma broń przyszłości przeciwko dronom

Skynet ADS ma futurystyczny kształt broni palnej, przypominający te występujące w filmach SF (jak “Terminator”), choć sama konstrukcja jest bardzo prosta i ergonomiczna. Waży 4-5 kg i może działać w zakresie temperatur od -10oC do +60oC. Broń jest od podstaw budowana na Tajwanie, więc wspiera lokalny biznes.

Czytaj też: Ta broń zestrzeli drony jak kaczki. LIDS wykryje nawet 30 obiektów

Skynet ADS może skutecznie blokować transmisję wideo i sygnał GPS wrogich dronów, zmuszając je do powrotu na ziemię. W ramach programu o wartości 146 milionów dolarów ponad 40 baz wojskowych na całym Tajwanie otrzyma ulepszenia w zakresie obrony przed dronami o wartości 4,6 mld dolarów – dużą część mają stanowić Skynet ADS.

Skynet ADS to futurystyczna broń inspirowana m.in. filmami z serii “Terminator” /Fot. DronesVision

Tajwan w dalszym ciągu wykorzystuje systemy wywiadu, inwigilacji i rozpoznania (ISR) do monitorowania działań wojskowych Chin w okolicy, zapewniając sobie tym samym zdolność wczesnego ostrzegania. Aby przeciwstawić się cyberatakom Pekinu, Tajwan wzmacnia także swoją odporność w zakresie dowodzenia i kontroli.

Ta broń ma być skierowana głównie przeciwko chińskim dronom /Fot. DronesVision

Tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło niedawno, że rozmieszczenie systemów przeciwdronowych jest najwyższym priorytetem w walce z zagrożeniami wojennymi w “szarej strefie”. Planuje się zintegrować system przeciwdziałania dronom w polu widzenia z aktywnym ostrzeganiem, pasywnym wykrywaniem i zakłóceniami. Jest to odpowiedź na liczne nielegalne wtargnięcia Pekinu do strefy powietrznej Tajwanu i próby szpiegowania właśnie przy użyciu UAV.

Podpułkownik Chang Tzu-Hung powiedział, że tajwańska armia musi zbadać różne metody, aby określić najskuteczniejszą strategię identyfikacji, śledzenia i raportowania zagrożeń. Opracowywane systemy antydronowe mogłyby zostać wykorzystane także w przypadku otwartego konfliktu z Chinami, który od lat wisi na włosku.