Egipt nie odpuszcza Netfliksowi. Jak wyglądała Kleopatra?

W ostatnich tygodniach coraz głośniej robi się o konflikcie na linii Netflix – władze Egiptu. Głos w sprawie zabrał między innymi przedstawiciel Najwyższej Rady Starożytności.
Egipt nie odpuszcza Netfliksowi. Jak wyglądała Kleopatra?

Jak przekonuje Mostafa Waziri, o którym już wielokrotnie pisaliśmy w kontekście różnego rodzaju dokonań archeologicznych na terenie Egiptu, Kleopatrze daleko było do osoby o stosunkowo ciemnej karnacji. A właśnie taka odgrywa główną rolę w serialu Królowa Kleopatra, którego premiera ma nastąpić już w przyszłym tygodniu, 10 maja.

Czytaj też: Michał Anioł ukazał siebie jako Boga? Słynny artysta musiał mieć o sobie niezłe mniemanie

Egipcjanie mówią jasno: Kleopatra była kobietą o jasnej skórze i greckim pochodzeniu, co rzutowało na jej urodę. Z kolei Adele James, odgrywająca rolę tytułowej bohaterki w fabularyzowanym dokumencie spod szyldu Netfliksa, ma stosunkowo ciemną karnację. Z jednej strony mogłoby się wydawać, iż to po prostu źródło błahego problemu, o którym w ogóle nie powinniśmy dyskutować. Z drugiej natomiast Egipcjanie mówią o fałszowaniu historii ich kraju.

Co więcej, Waziri i jego współpracownicy stawiają sprawę jasno. Nie chodzi im o kwestie wynikające z rasizmu, lecz obronę postaci królowej Kleopatry, która stanowi ważną część egipskiej, starożytnej historii. Tamtejsi historycy dodają natomiast, że płaskorzeźby i posągi ukazujące Kleopatrę dość wyraźnie pokazują, iż była to osoba o jasnej karnacji i wyraźnie europejskim pochodzeniu.

Kleopatra najprawdopodobniej pochodziła z Grecji. Z tego względu wydaje się prawdopodobne, że jej karnacja oraz uroda były dość typowe dla ówczesnej Europy

Z kolei twórcy serialu argumentują swoją decyzję o wyborze głównej autorki, twierdząc, że pochodzenie etniczne Kleopatry nie jest głównym tematem serialu. Postanowiono jednak przedstawić ją jako osobę o mieszanym pochodzeniu etnicznym, aby odzwierciedlić teorie o możliwych egipskich korzeniach Kleopatry i wielokulturowym charakterze starożytnego Egiptu. 

Co możemy stwierdzić w tej sprawie? Wiadomo, iż Kleopatra urodziła się w egipskim mieście Aleksandria w 69 roku p.n.e. i zasiadła na tronie po swoim ojcu, Ptolemeuszu XII, w 51 roku p.n.e. Jej rządy trwały ponad dwadzieścia lat, aż zakończyły się w 30 roku p.n.e. Wtedy też Egipt przeszedł we władanie Rzymian.

Czytaj też: Ten kurhan miał być pusty. Okazał się zawierać 20-metrowy statek

Ojczystym językiem królowej była greka, choć pewne wątpliwości wzbudza osoba matki Kleopatry. Jej tożsamość pozostawała nieznana i pojawiły się hipotezy, w myśl których była ona rdzenną Egipcjanką bądź wywodziła się z innych części Afryki. Kleopatra była przedstawiana jako ciemnoskóra kobieta w niektórych sztukach renesansu, choć takowe raczej trudno uznać za twarde dowody w sprawie. Trudno stwierdzić, czy ostatnia afera ma w większym stopniu podłoże ideologiczne czy też naukowe. Z punktu widzenia historii wydaje się, że Kleopatrze bliżej było jednak do osoby o jasnej karnacji.