Budowniczy piramid mieli sprzymierzeńca. W ten sposób udało im się je postawić

Jeśli wykluczymy udział pozaziemskich form życia w powstaniu słynnych piramid, to nie sposób nie zachwycić się ogromem pracy wykonanej przez mieszkańców Egiptu sprzed kilku tysięcy lat. Okazuje się, że fortuna im jednak sprzyjała, a oni potrafili to wykorzystać.
Budowniczy piramid mieli sprzymierzeńca. W ten sposób udało im się je postawić

Aby zbudować piramidy, grobowce i świątynie na płaskowyżu, wydaje się, że starożytni egipscy inżynierowie wykorzystali Nil i jego coroczne powodzie, używając pomysłowego systemu kanałów i basenów, które tworzyły kompleks portowy u podnóża płaskowyżu Giza. wyjaśnia Hader Sheisha z Uniwersytetu Aix-Marseille

Czytaj też: Ciało kobiety pochowali w kajaku w jednym celu. Odkryto nietypowy pochówek sprzed 800 lat w Argentynie

Innymi słowy, korzystne warunki środowiskowe umożliwiły budowę piramid w Gizie, a starożytne ramię rzeki Nil służyło jako żeglowny kanał dla transportu towarów. Nie jest jednak jasne, kiedy i w jaki sposób dokładnie ewoluowały ówczesne krajobrazy. Być może egipscy budowniczowie pogłębili drogi wodne, tworząc kanały i porty. Z pewnością pomocne mogły być w takich okolicznościach coroczne powodzie, które ułatwiały transport materiałów budowlanych wykorzystanych później do stworzenia ikonicznych struktur.

W transportowaniu materiałów wykorzystywanych do budowy piramid Egipcjanie korzystali z kanałów rzecznych

Ustalenia Sheishy i jej współpracowników są obecnie dostępne na łamach PNAS. O skali zmian, jakie dokonały się na przestrzeni tysięcy lat, niech świadczy fakt, iż rzekomy port wykorzystywany przez budowniczych piramid znajduje się obecnie ponad 7 kilometrów na zachód od koryta Nilu. Wykonane bądź pogłębione kanały musiały być przy tym wystarczająco głębokie, by utrzymać na powierzchni barki załadowane kamieniami.

Chcąc lepiej poznać ówczesne okoliczności, członkowie zespołu wzięli pod uwagę starożytne pyłki. Takie ziarnka mogą przetrwać tysiące lat i dostarczyć informacji na temat dawnych krajobrazów, wliczając w to występowanie roślinności. Już wcześniej tego typu metody były wykorzystywane do rekonstruowania ekosystemów z odległej przeszłości. Ekstrahując ziarna pyłku z pięciu rdzeni wywierconych z obecnej równiny zalewowej w Gizie, naukowcom udało się zidentyfikować liczne trawiaste rośliny, które wyznaczały brzegi rzeki Nilu. Natrafili też na ślady roślin bagiennych, które rosną w środowiskach brzegowych jezior.

Czytaj też: Ustawiony wynik zawodów na igrzyskach? Te praktyki znamy nie od wczoraj

Członkowie sprawdzili również wahania poziomu wody w odnodze Nilu na przestrzeni 8000 lat, łącząc uzyskane wyniki z zapiskami historycznymi. Okazało się, iż po rządach Tutanchamona, który wstąpił na tron w pierwszej w XIV wieku p.n.e., woda w odnodze Nilu stopniowo obniżała się. W pewnym momencie osiągnęła najniższy udokumentowany poziom w ciągu ostatnich 8000 lat. Wyciągnięte wnioski sugerują, iż starożytni Egipcjanie mogli również wyrzeźbić kanały podczas budowy piramid w Dahszur, na południe od Gizy.