W Warszawie będzie budynek, który sam sobie wytworzy prąd. Przełomowy projekt Polaków

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej na dachu jednego z uczelnianych budynków zamontują pilotażową instalację, która będzie produkować energię elektryczną. Tym samym sprawdzone zostanie w praktyce, czy budynek takich rozmiarów może być samowystarczalny energetycznie.
W Warszawie będzie testowany budynek PW pod kątem samowystarczalności energetycznej

W Warszawie będzie testowany budynek PW pod kątem samowystarczalności energetycznej

Na dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zainstalowana zostania farma fotowoltaiczna oraz system magazynów energii, które będą służyć naukowcom w badaniach nad samowystarczalnością energetyczną budynku. Innowacyjny projekt Polaków ma na celu opracowanie najbardziej optymalnego rozwiązania, w którym uczelniany gmach będzie mógł „sam sobie wytwarzać prąd” i w jak najmniejszym stopniu korzystać z energii pobieranej z sieci.

Czytaj też: W Holandii powstaje niezwykły budynek. To prawdziwy las w środku miasta

Prace nad nowatorskim systemem prowadzą uczeni z kilku wydziałów PW: Inżynierii Materiałowej. Elektrycznego, Fizyki, Chemicznego i Architektury – czytamy w komunikacie prasowym. Biorą w nim udział zarówno doświadczeni pracownicy naukowi, jak również doktoranci.

Wizualizacja instalacji na gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej z widocznymi: magazynami energii, panelami fotowoltaicznymi, banerem LED, parkingiem i ładowarką do ładowania samochodów elektrycznych, opracowanie: arch. Ewa Kuhnert / źródło: Politechnika Warszawska, materiały prasowe

Budynek samowystarczalny energetycznie. Politechnika Warszawska przetestuje ten system na swoim gmachu

Pierwszy etap działań skupiał się wokół zaprojektowania instalacji i przygotowania jej do testów. Opracowany system składa się paneli słonecznych oraz trzech układów różnych baterii: litowo-jonowych (tlenkowych i fosforanowych) oraz przepływowych. Energia elektryczna jest tutaj produkowana na dachowej farmie fotowoltaicznej. Wygenerowane nadwyżki natomiast magazynowane w bateriach.

Czytaj też: Polacy odnaleźli nietypowy budynek w ufortyfikowanym mieście. Do czego go wykorzystywano?

Projekt instalacji wykonywano od stycznia do lipca 2023 roku w ramach pierwszego etapu konkursu STRATEG PW. Pod koniec ubiegłego roku dotarł on do drugiego etapu, dzięki czemu prace będą realizowane dalej do 2025 roku. Do tego czasu zostanie zamontowana modelowa instalacja na dachu wydziału PW, a następnie przeprowadzone zostaną analizy nad najlepszą konfiguracją fotowoltaiki i magazynów energii.

Dodajmy, że w ramach nowoczesnego systemu powstaną także ładowarki do urządzeń elektrycznych takich jak rowery, hulajnogi i samochody. Wówczas pracownicy uczelni mogliby korzystać z tego ekologicznego źródła energii i ładować swoje pojazdy.

Projekt uczonych nie zamyka się na świat biznesu. Jak się dowiadujemy, w maju 2023 roku podpisano umowę z firmą Stoen Operator. Spółka jest ciekawa rozwiązania, które umożliwiłoby sprawną współpracę magazynów energii z siecią miejską pod kątem stabilizacji systemu. Ponadto zespół z Politechniki Warszawskiej współpracuje z polskimi producentami baterii.

Czytaj też: Jak dobrze, że Warszawa ma metro. Tej inwestycji w ciepło z podziemi nic nie zatrzyma

Samowystarczalność energetyczna budynków staje się coraz głośniejszym tematem. Uczelniane gmachy zdają się być najlepszymi prototypami do testowania innowacyjnych systemów. Fotowoltaika w połączeniu z bateryjnymi magazynami energii może być skutecznie działającym duetem. Potrzeba jednak całej serii obliczeń i obserwacji na żywym przykładzie, aby opracować najbardziej optymalne (i zarazem oszczędne względem środowiska) rozwiązanie.