Zwykła butelka? Nic bardziej mylnego. Archeolodzy odnaleźli pojemnik, który zdradza tajemnice wielkiej cywilizacji

Butelki rzadko kiedy wzbudzają wielkie emocje, a jeśli już, to kojarzą się raczej z kwestią ekologii, a nie poznawania historii naszych przodków. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Wszystko dzięki dokonaniom chińskich archeologów. 
Zwykła butelka? Nic bardziej mylnego. Archeolodzy odnaleźli pojemnik, który zdradza tajemnice wielkiej cywilizacji

Areną ich działań było stanowisko archeologiczne Peligang znajdującego się w centralnych Chinach. Prowadzone tam wykopaliska doprowadziły do odnalezienia rzadkiego rodzaju butelki, której datowanie wykazało, iż może mieć ponad 7000 lat. Artefakt ten jest więc najstarszym takim znalezionym kiedykolwiek w Państwie Środka.

Czytaj też: Anglosaski cmentarz ma bogatą przeszłość. Co znajdowało się tam przed nim?

Uwagę zwraca specyficzny kształt tego pojemnika. Jego dno nie jest bowiem płaskie, jak to ma miejsce w przypadku współcześnie stosowanych butelek, lecz zaostrzone, wręcz spiczaste. Z kolei ustnik jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Naukowcy nie są zgodni co do dokładnego przeznaczenia tego przedmiotu, a wśród proponowanych wyjaśnień wymienia się chociażby przechowywanie wody, gotowanie jej czy też… grzebanie zmarłych.

Poza tym istotny w całej sprawie jest fakt, iż butelka najprawdopodobniej jest związana przedstawicielami kultury Yangshao. Te neolityczne społeczności występowały na terenie współczesnych prowincji Henan, Shanxi, Shaanxi w okresie od 5000 do 3000 roku p.n.e. O tym, jak rozległy obszar zajmowali ludzie Yangshao najlepiej świadczy fakt, że archeolodzy odnaleźli ponad 1000 stanowisk z nimi związanych. 

Jako że wydobyta niedawno butelka może mieć około 7700 lat, to oznacza to, iż sięga początkowych etapów istnienia kultury Yangshao. Ma ponad 10 centymetrów wysokości i jest relatywnie niewielka jak na takie obiekty znajdowane w okolicy. Co ciekawe, mając na uwadze to, że mieszkańcy Peligang posiadali wiedzę z zakresu wykorzystania grzybów z gatunku Monascus purpureus do fermentacji i warzenia wina, tworzy się pewien spójny obraz sytuacji.

Butelka znaleziona przez archeologów ma około 7700 lat. Naukowcy mają kilka pomysłów dotyczących jej zastosowania. W grę wchodzi na przykład przechowywanie bądź gotowanie wody czy fermentacja wina

O co chodzi? O to, że butelka sprzed niemal 8000 lat mogła być wykorzystywana w formie pojemnika do produkcji drożdży. Wśród innych znalezisk dokonanych w obrębie stanowiska archeologicznego położonego w Środkowych Chinach wymienia się wiele kamiennych artefaktów z późnego paleolitu, fragmenty skorupek strusich jaj czy kawałki czerwonej rudy żelaza.

Czytaj też: Starożytna budowla i niezwykle rzadkie monety. Archeolodzy odnaleźli wyjątkowe obiekty w mitycznym mieście

Analiza wszystkich tych obiektów powinna pozwolić na lepsze zrozumienie funkcjonowania ówczesnych społeczności oraz procesów związanych z przejściem od paleolitu do neolitu. Peiligang może odegrać pod tym względem niezwykle istotną rolę, wszak to właśnie tam najprawdopodobniej doszło do narodzin chińskiego rolnictwa. Oczywiście takich miejsc było więcej, ale archeolodzy sądzą, że badane przez nich stanowisko archeologiczne stanowiło jedno z tych, które odegrały w całym procesie najważniejszą rolę.