Anglosaski cmentarz ma bogatą przeszłość. Co znajdowało się tam przed nim?

W związku z realizacją prac poświęconych podwodnemu kablowi energetycznemu, który ma połączyć Danię z Wielką Brytanią, archeolodzy odnaleźli pozostałości anglosaskiego cmentarza. Na jego terenie znajdują się szczątki co najmniej 23 osób.
Anglosaski cmentarz ma bogatą przeszłość. Co znajdowało się tam przed nim?

O ile jednak pierwsze groby zaczęły tam powstawać w okolicach VI i VII wieku, tak naukowcy dostrzegli ślady po tzw. rowie pierścieniowym wywodzącym się z epoki brązu. Pokazuje to, że historia tego miejsca jest zdecydowanie dłuższa i bogatsza, niż mogło się pierwotnie wydawać.

Czytaj też: Informacje dotyczące starożytnego ludu miały zaginąć w czasie II wojny światowej. Wreszcie udało się je odnaleźć

Łącznie wykopaliska doprowadziły do odkrycia około 250 różnego rodzaju obiektów i to właśnie na podstawie ich datowania badacze określili, kiedy powstał cmentarz. Poza szczątkami 23 osób archeolodzy natknęli się także na przedmioty grobowe w postaci noży, naczyń ceramicznych i biżuterii.

Na przykład pochówek nastolatki i dziecka, poza ich kośćmi, składa się też z dwóch złotych wisiorków, broszki, dwóch niebieskich koralików o niewielkich rozmiarach oraz srebrnego, oprawionego bursztynem, wisiorka. Zmarłym zapewniono więc zróżnicowane artefakty, mające najwyraźniej pomagać im w życiu po śmierci.

Archeolodzy sugerują, że w miejscu, gdzie w VI lub VII wieku powstał anglosaski cmentarz, wcześniej znajdował się rów pierścieniowy

Dokonane znaleziska cieszą szczególnie ze względu na to, jak niewiele naukowcy wiedzą na temat tego okresu z istnienia Wysp Brytyjskich. Właśnie dlatego każdy dowód pozwalający na rekonstrukcję sytuacji sprzed wielu wieków jest tak istotny. Uczestnicy wykopalisk mają w planach przeprowadzenie analiz poświęconych samym szczątkom.

W oparciu o takie ekspertyzy możliwe powinno stać się określenie wieku czy płci zmarłych, a nawet określenie, w jakich okolicznościach mogli umrzeć. Poza tym mówi się o określeniu powiązań genetycznych między zmarłymi, co powinno na przykład wyjaśnić, czy nastolatka i dziecko byli spokrewnieni – a jeśli tak, to w jaki sposób. 

Czytaj też: Fosa z Bliskiego Wschodu pozostałością po legendarnym mieście? Pisano o nim w Biblii 

Jak dodaje Jacqueline McKinley z Wessex Archaeology, większość anglosaskich grobów na tym obszarze była objęta wykopaliskami już dziesiątki lat temu. Wtedy też w większym stopniu skupiano się na przedmiotach grobowych, a nie ludzkich szczątkach, dlatego nowe znalezisko stanowi szansę na zmianę sytuacji i lepsze rozeznanie się w tym, jak funkcjonowały ówczesne społeczności.