Ta bestia może być większa, niż myśleliśmy. Nikt nie mierzył jej od 12 lat

Cassius to największy na świecie krokodyl żyjący w niewoli. Nikt jednak nie wie, jak duża jest to bestia, gdyż… nie mierzono go od 12 lat! Dlaczego?
Krokodyl – zdjęcie poglądowe

Krokodyl – zdjęcie poglądowe

Z wpisu dokonanego w Księdze Rekordów Guinnessa wynika, że Cassius mierzy 5,48 m długości i jest największym krokodylem żyjącym w niewoli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ostatni pomiar został dokonany w 2011 r., a przez 12 lat wiele mogło się wydarzyć. Nie jest możliwe, by gdzieś na świecie żył w niewoli większy krokodyl (bo byśmy o tym wiedzieli), ale “rekordowy” Cassius prawdopodobnie urósł przez ostatnią dekadę.

Czytaj też: Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Toody Scott, który opiekuje się Cassiusem w Marineland Crocodile Park w Australii, mówi:

Jest bardzo możliwe, że Cassius urósł od 2011 roku, jednak nie próbowaliśmy go ponownie zmierzyć. Możemy spróbować tego w najbliższej przyszłości, aby zapewnić pewien wgląd w tempo wzrostu dużych krokodyli lub oczywiście, jeśli jego rekord zostanie zakwestionowany.

Ta bestia żyje od 120 lat i jest prawdziwym rekordzistą

Cassius to krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus), największy drapieżnik na lądzie i rzekach całego świata. Samce żyjące na wolności mogą osiągać 6,3 m długości i ważyć 1,4 tony, choć typowe osobniki są znacznie mniejsze (ok. 4,3-5,2 m długości). Cassius został schwytany w 1984 r. i od tego czasu mieszka na Green Island, niewielkiej piaszczystej wyspie koralowej, która jest celem wycieczek turystycznych z całego świata.

Czytaj też: Bez samców nie będzie potomstwa? Pewna krokodylica udowodniła, że to nieprawda

Tytuł największego krokodyla żyjącego w niewoli należał do 50-letniego gada nazwanego Lolong, który mierzył ponad 6,17 m. Został on schwytany w 2012 r. i na krótko odebrał rekord Cassiusowi, ale zmarł rok później, więc tytuł największego żyjącego w niewoli krokodyla wrócił do Cassiusa.

Ta bestia to Cassius – największy krokodyl żyjący w niewoli na świecie /Fot. Wikimedia Commons

Mimo iż Cassius jest dwa razy starszy od Lolonga, raczej nigdy nie dogoni swojego poprzednika. To dlatego, że gdy krokodyle różańcowe osiągają rozmiar 5 m, tempo wzrostu wydaje się zwalniać do zaledwie 1 cm rocznie – w niektórych przypadkach gad wręcz może przestać rosnąć. Nie wiemy, jak jest w przypadku Cassiusa, bo od 12 lat krokodyl nie był mierzony.

Ale Cassiusowi może również “brakować” kilku centymetrów w wyniku obrażeń odniesionych przed złapaniem go w 1984 r. Krokodyl ten walczył z innymi osobnikami o terytorium i atakował silniki łodzi, w wyniku czego stracił fragmenty pyska i ogona. Te brakujące części ciała nie zostały uwzględnione w jego pomiarach z 2011 roku i mogły dodać dodatkowe 15-25 cm do jego rekordu.

Czytaj też: Miały blisko 4 m długości i polowały na przodków ludzi. Odkryto nowe gatunki krokodyli

Opierając się na rozmiarach krokodyli, które żyły w parku Marineland od urodzenia, opiekunowie Cassiusa szacują, że kolosalny krokodyl urodził się w 1903 r. W tym roku obchodził swoje 120. urodziny – eksperci przewidują, że “jeszcze wiele lat” przed nim.