Centralna Dolina Wodorowa już pewna. W naszym kraju zostanie zrealizowana wielka inwestycja

Wodór nieprzypadkowo jest przez wielu ekspertów określany mianem paliwa przyszłości. Tym bardziej cieszy decyzja o tym, by utworzyć w Polsce Centralną Dolinę Wodorową.
fot. Kielce.eu

fot. Kielce.eu

Uroczystość związana z powołaniem takowej miała miejsce przed kilkoma dniami w Kielcach. Tamtejsi politycy zabrali głos w sprawie, a my możemy poinformować, że dolina ma funkcjonować na terenie trzech różnych województw. Chodzi o łódzkie, mazowieckie oraz świętokrzyskie. 

Czytaj też: Fotowoltaika z plastiku. Recykling wkracza na nowy poziom 

Spalanie wodoru nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan. Takie paliwo rzadko kiedy powstaje jednak w maksymalnie ekologiczny sposób, ponieważ zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu paliwa kopalne. Gdy w procesie produkcyjnym używana jest na przykład elektroliza, to możemy mówić o znacznie przyjaźniejszym dla środowiska produkcie, zwanym zielonym wodorem.

Ambitne plany naszych rodaków zakładają, że będziemy od podstaw produkować wodór, a następnie wykorzystywać go do pozyskiwania energii. Jeśli wszystko zostanie rozegrane zgodnie z harmonogramem, to pierwsze efekty realizowanego przedsięwzięcia powinny stać się widoczne już wkrótce. Wodór powiązany z powołaną do życia doliną ma bowiem być produkowany już w przyszłym roku.

Centralna Dolina Wodorowa ma objąć swoim zasięgiem trzy województwa: łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie

Jak zauważył prezydent Kielc, Bogdan Wenta, transformacja energetyczna i związane z nią bezpieczeństwo energetyczne to obecnie jedno z największych wyzwań w skali globalnej. Wodór może być istotnym elementem tego procesu, a skoro Polska należy do największy producentów, to warto będzie to wykorzystać. 

Jej działalność istotnie wpłynie na wzrost gospodarczy w województwach, które obejmuje. Centralna Dolina Wodorowa to zatem kolejny istotny krok w realizacji celów w Polskiej strategii wodorowej. Warto zauważyć, że Polska jest dziś trzecim w Unii Europejskiej, a piątym na świecie producentem wodoru, a prowadzone w naszym kraju projekty dolin wodorowych obejmują swoim zasięgiem niemal cały jego obszar. dodał premier, Mateusz Morawiecki

Czytaj też: Uran produkują z powszechnie dostępnej substancji. Ta metoda jest zaskakująco prosta

Jeśli chodzi o cele, jakie stawiają przed sobą pomysłodawcy utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej, to na liście znajdują się kwestie takie jak inwestycje w słoneczne i wiatrowe źródła energii odnawialnej o mocy 2 GW; projektowanie i produkcji elektrolizerów wykorzystywanych do pozyskiwania wodoru o mocy 250 MW; zastąpienie energetycznych bloków węglowych blokami gazowymi gotowymi do współspalania wodoru; wykorzystywanie wodoru w formie zielonego paliwa w transporcie ciężkim; rozwój infrastruktury wodorowej w regionie, co ma się odbywać poprzez produkcję wodoru, budowę stacji do tankowania, rozwój kolei osobowej i towarowej; rozwój energetyki jądrowej opartej o technologię SMR oraz transportu miejskiego wykorzystującego paliwo wodorowe. Jeśli uda się zrealizować przynajmniej część tych planów, to będziemy mogli mówić o sporym sukcesie. Ale czy tak się stanie? Pokażą to najbliższe miesiące i lata.