CERN udostępnia dane z eksperymentów

A może ty znajdziesz bozon Higgsa? CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych udostępniła za darmo w sieci dane ze swoich eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Analizować może je każdy chętny – zarówno fizycy z całego świata, jak i inni miłośnicy nauki.

Na portalu CERN Open Data Portal po raz pierwszy udostępniono wszystkim zainteresowanym prawdziwe dane ze zderzeń na Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. LHC). Te dane mogą się okazać cenne nie tylko dla społeczności naukowej, ale również – być może – znajdą zastosowanie dla celów edukacyjnych.

„Uruchomienie Open Data Portal to ważny krok dla CERN. Dane projektu LHC stanowią jeden z najcenniejszych dorobków eksperymentów, który od dzisiaj zaczynamy dzielić z całym światem. Mamy nadzieję, że te publicznie dostępne dane będą służyć i inspirować szeroko pojętą społeczność naukową, nie wyłączając studentów i naukowców amatorów” – powiedział Rolf Dieter Heuer, Dyrektor Naczelny CERN.

“To dla nas coś nowego, jesteśmy ciekawi, jak dane pożytkować będą nowi użytkownicy” – skomentowała Kati Lassila-Perini z eksperymentu CMS. Wyjaśniła, że na stronie przygotowano narzędzia oraz przykłady analizy danych prowadzone na różnym stopniu złożoności. “Mamy nadzieję, że te przykłady pobudzą kreatywność zewnętrznych użytkowników” – skomentowała.

W Open Data Portal znaleźć można dane z czterech eksperymentów: ALICE, ATLAS, CMS oraz LHCb. Przygotowano je tak, by mogli z nich korzystać np. studenci. Danym tym towarzyszą narzędzia umożliwiające wizualizację danych.

CERN zajmuje się badaniami podstawowymi w dziedzinie fizyki, próbując zrozumieć, z czego zbudowany jest świat i jakie prawa nim rządzą.

CZYTAJ TEŻ: Wyniki badań powinny być dostępne dla wszystkich?