O tym starożytnym mieście pisano w balladach. Wreszcie je zlokalizowano

W VIII wieku Li Bai napisał balladę o Changgan, czyli dawne miasto, którego pozostałości znajdują się w okolicach Nanjing, czyli stolicy chińskiej prowincji Jiangsu.
O tym starożytnym mieście pisano w balladach. Wreszcie je zlokalizowano

Do ich odnalezienia doszło w czasie wykopalisk prowadzonych niedaleko Porcelanowej Wieży w Nanjing. Zgromadzone dotychczas dowody sugerują jakoby Changgan było zamieszkiwane ponad 3000 lat temu, gdy rządy sprawowały dynastie Shang (1600–1046 p.n.e.) i Zhou (1046–256 p.n.e.).

Czytaj też: Z ludzkiej skóry wytwarzali przedmioty. O tym aspekcie ludzkiej natury chciałoby się zapomnieć

Jeśli zaś chodzi o wspomnianą balladę, to jej autor opowiadał historię młodej dziewczyny, która w wieku czternastu lat wyszła za mąż. Li Bai, uznawany za jednego z najważniejszych chińskich poetów w historii, podróżuje do głębi umysłu dziewczyny, opisując jej emocjonalny rozwój w miarę dojrzewania a także przygotowania do samotności, która czeka ją w wieku szesnastu lat. Po odejściu męża bohaterka cierpi z powodu potężnej samotności i uznaje życie za pozbawione sensu. 

Ballada, której autorem był Li Bai, opowiada historię młodej dziewczyny, która w wieku czternastu lat wyszła za mąż

To by było na tyle, jeśli chodzi o poezję. Co możemy powiedzieć na temat przeprowadzonych wykopalisk? Przede wszystkim, uczestnicy wykopalisk natknęli się na fundamenty murów i okrągłe rowy, które pełniły istotną rolę w obronie miasta. Poza tym zidentyfikowali studnie, piece i dół ofiarny, w którym znajdują się szczątki świń. Jak wyjaśnia Wang Wei, przewodniczący Chińskiej Rady Archeologii, badania mające na celu datowanie odkryć pozwalają sądzić, że mowa o pochodzeniu sprzed około 3100 lat.

Czytaj też: Gigantyczne miasto istniało w Europie tysiące lat temu. Ówczesnym ludziom pomogło zaskakujące źródło pożywienia

Wśród pozornie mniej istotnych, choć bardzo interesujących artefaktów należy wymienić elementy ceramiczne z trójkątnymi dekoracjami, naczynia używane do prowadzenia rytuałów, świńskie kości i ponad 10 000 innych przedmiotów. Poświęcone im badania powinny dostarczyć cennych informacji. Te, po połączeniu niczym puzzle, zapewnią wyjątkowo kompleksowy obraz ówczesnego społeczeństwa zamieszkującego te tereny. Dla fanów twórczości Li Bai będzie to bez wątpienia wielkim wydarzeniem, choć dostarczone informacje powinny zainteresować także “zwykłych” fanów historii.