ChatGPT dostał nowe możliwości. Sprawdź, które są dostępne za darmo

Nie jest tajemnicą, że ChatGPT ma wiedzieć wszystko o użytkowniku i pomagać mu jak idealny asystent osobisty. W tym celu zostały poszerzone możliwości czatbota AI. Część nowości jest niestety płatna.
OpenAI ChatGPT

Źródło: ilgmyzin / Unsplash

Pamięć na wspomnienia

Jeśli ChatGPT ma lepiej poznać użytkownika, musi mieć dostęp do jak największej bazy informacji o nim. Bez względu na to, czy ta osoba płaci, czy korzysta z wersji darmowej oprogramowania, potrzebna jest możliwość retencji dużych ilości danych i szybkiego przywoływania informacji. W skrócie oznacza to, że model musi mieć dużą pamięć na instrukcje, historię czatów i inne „wspomnienia”.

Klienci, którzy płacą już za ChatGPT, mają już od dłuższego czasu dostęp do modeli z pamięcią na różne ważne dane, dzięki czemu mają znacznie lepsze doświadczenia z AI. Korzystający z darmowego planu otrzymali dostęp do pamięci ulepszeń 3 czerwca 2025 roku. Nie jest to jednak to samo, co w wersji płatnej.

Czytaj też: Nauczyciele polskiego mogą bliżej poznać AI. To wcale nie musi być ich wróg

Na X darmowa pamięć dla czatbota została opisana jako „lżejsza wersja ulepszeń pamięci”, ale nie wiemy, czym się różni od płatnej. Na pewno pozwala na lepsze dopasowanie odpowiedzi do indywidualnych potrzeb użytkownika niż model z całkowitą amnezją. Z drugiej strony warto zadbać o swoją prywatność i poważnie się zastanowić nad tym, co lepiej zachować dla siebie.

Korzystający z darmowego konta mogą liczyć na to, że model przypomni sobie informacje z historii starszych czatów, nawet jeśli będą prowadzone w innym kontekście. Funkcję tę trzeba włączyć samodzielnie na terenie Unii Europejskiej. Ponadto ChatGPT ma możliwość zapamiętywania informacji na potrzebę jednego czatu. Można na przykład podać płeć na potrzeby odpowiedniego dopasowania pisma czy opisać swój gust, jeśli model ma ułożyć jadłospis.

Poza tym darmowe konto pozwala zapisywać dla modelu podstawowe informacje osobiste (płeć, wiek, waga, upodobania itp.) na stałe. Ta funkcja nie jest dostępna dla użytkowników z Unii Europejskiej z powodu przepisów o eksporcie danych poza jej granice.

Nagrywanie rozmów i dysk w chmurze

Użytkownicy ChatGPT, którzy korzystają z płatnej wersji do pracy, dostali zaś 4 czerwca do dyspozycji nowe narzędzia, ułatwiające odzyskiwanie informacji z dokumentów i spotkań.

Podczas burzy mózgów w zespole albo mówionych sesji w pojedynkę można uruchomić tryb nagrywania (dostępny dla użytkowników ChatGPT Team). Wynikiem będzie bezpośrednia transkrypcja spotkania oraz podsumowanie i notatki.

Czytaj też: Nowe funkcje w drodze do mObywatela. Nowelizacja powstaje ponad podziałami w Sejmie

Ponadto model językowy zyska dostęp do dokumentów na dyskach w chmurze (plany Team, Enterprise i Edu). Obsługiwany będzie OneDrive, Sharepoint, Box, Dropbox i Dysk Google. Użytkownicy będą więc mogli poprosić o wyłuskanie danych i cytatów zawartych w dokumentach i arkuszach kalkulacyjnych w chmurze. Przy tym OpenAI zapewnia, że ChatGPT będzie szanował uprawnienia nadane do plików przez firmę.

Biznes kwitnie. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że OpenAI ma już 3 miliony płacących klientów. W lutym miała 2 miliony.

Firma OpenAI potwierdziła też, że buduje urządzenie przeznaczone do korzystania z ChatGPT. Zobaczymy je w 2026 roku. Właśnie w tym celu firma Sama Atlmana kupiła startup legendy projektowania Johnny’ego Ive’a, któremu zawdzięczamy wiele wygodnych rozwiązań firmy Apple.