Groźne prostowanie włosów. Jak takie zabiegi wpływają na zdrowie?

Naukowcy z National Institutes of Health twierdzą, że używanie chemicznych środków do prostowania włosów może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Groźne prostowanie włosów. Jak takie zabiegi wpływają na zdrowie?

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o podwyższone ryzyko wystąpienia raka macicy. Szczegółowe ustalenia, opublikowane na łamach Journal of the National Cancer Institute, są według autorów pierwszym tego typu badaniem skupiającym się na związku między chemicznym prostowaniem włosów a występowaniem raka macicy.

Czytaj też: Ćwiczenia fizyczne czy dieta – co jest ważniejsza? Wreszcie znamy odpowiedź

Członkowie zespołu wykorzystali dane z Sister Study, czyli projektu mającego na celu poznanie, jak środowisko i geny mogą wpływać na szanse zachorowania na przykład na raka piersi. W ten sposób mieli dostęp do próbki o wielkości dziesiątków tysięcy osób. Śledzili ponad 33 000 kobiet ujętych w bazie danych przez ponad dekadę. Na przestrzeni tych lat zdiagnozowano 378 przypadków raka macicy.

Prostowanie włosów z użyciem specjalistycznych środków może podwyższać ryzyko zachorowania na raka

Oszacowaliśmy, że 1,64 procent kobiet, które nigdy nie używały chemicznych środków do prostowania włosów, zachoruje na raka macicy do 70. roku życia. Ale dla częstych użytkowniczek – zdefiniowanych w badaniu jako te, które używały produktów prostujących włosy co najmniej cztery razy w roku, to ryzyko wzrasta do 4,05 procent.wyjaśnia Alexandra White z National Institute of Environmental Health Sciences

Wcześniejsze badania poświęcone tym środkom wykazały, że znajduje się w nich kilka substancji chemicznych, które mogą zakłócać działanie układu hormonalnego. Nie bez powodu wiązano je z wyższymi wskaźnikami występowania raka endometrium. Środki prostujące zostały również powiązane z wyższymi wskaźnikami zachorowań na raka piersi i jajników. Szczególnie niepokojący wydaje się fakt, iż takie składniki nie zawsze są wymieniane na etykietach.

Czytaj też: Medyczny horror w Kalifornii. 23 soczewki kontaktowe usunięte z oka pacjentki

Niedawno informowaliśmy, że nawet połowy zgonów na raka w skali globalnej można uniknąć, ponieważ są one powiązane z czynnikami ryzyka takimi jak nadużywanie alkoholu czy papierosów. Być może już wkrótce na liście tych szkodliwych i potwierdzonych naukowo substancji znajdą się również środki do chemicznego prostowania włosów.