Chiny mają pelerynę niewidkę. Ukryje drony przed wzrokiem wroga

Chińscy naukowcy stworzyli pelerynę niewidkę, która może mieć szereg zastosowań militarnych. W ten sposób mogą “znikać” drony, a docelowo także większe obiekty.
Fot. Pexels

Fot. Pexels

Koncepcja obiektów znikających bez zauważalnego śladu, nie tylko w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, ale także życiu codziennym, od dawna wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. Teraz naukowcy z Zhejiang University zaprezentowali inteligentną pelerynę niewidkę, która może ukrywać obiekty latające przed wzrokiem obserwatora.

Czytaj też: To nie film SF a rzeczywistość. Szpiegowskie drony jak statki kosmiczne

Zadaniem tego nietypowego urządzenia jest zneutralizowanie czynników zewnętrznych przy jednoczesnym zachowaniu niewykrywalności w każdych warunkach. Kluczowy jest tu sposób manipulacji metapowierzchniami w celu kształtowania pola rozpraszającego, co szczegółowo opisano w czasopiśmie Advanced Photonics.

Chińskie drony dosłownie znikną, ale to dopiero początek

Niewidzialność sensu stricto nie istnieje, bo każdy obiekt pozostawia po sobie jakiś ślad, ale manipulowanie technologiami i materiałami w taki sposób, by zapewnić maksymalną niewykrywalność radarową, jest kluczowe w sektorze wojskowym. Pojawienie się metamateriałów i optyki transformacyjnej wywołało duże zainteresowanie “pelerynami niewidkami”, które ukrywały obiekty przed wzrokiem obserwatora, ale głównie w warunkach naziemnych lub wodnych. Nie udało się do tej pory uzyskać takiej technologii dla obiektów latających.

Czytaj też: Ukraińscy żołnierze dosłownie “znikają”. Peleryna niewidzialności już chroni przed Rosjanami

Eksperci podkreślają, że do licznych wyzwań należy wymóg stosowania metapowierzchni przestrajalnych o złożonej amplitudzie oraz brak inteligentnych algorytmów, które poradziłyby sobie z wewnętrznymi problemami, takimi jak niekompletne dane wejściowe i niepowtarzalność. Chińscy naukowcy opracowali innowacyjny bezzałogowy statek powietrzny (UAV), który może stawać się “niewidzialny”. Dzieje się tak dzięki specjalnej technice, która zmienia jego wygląd i zachowanie, dostosowując powierzchnię w czasie i przestrzeni. Dzięki temu może wtapiać się lub wyróżniać w różnych środowiskach, takich jak woda, ziemia lub powietrze.

Drony można ukryć przed wzrokiem obserwatora poprzez manipulację metapowierzchniami /Fot. Unsplash

Innowacyjna sieć neuronowa pomaga dronowi znaleźć najlepszy sposób dostosowania się do warunków zewnętrznych, wypróbowując różne opcje i wybierając tę, która ma największą szansę zakończyć się sukcesem. Chińczycy podobno przetestowali tę technologię w terenie i działa ona bardzo dobrze, czyniąc drona “niewidzialny” w różnych ustawieniach.

W opisie badania czytamy:

W eksperymencie w pełni autonomicznym wdrażamy tę koncepcję na bezzałogowym dronie i prezentujemy adaptacyjną niewidzialność w trzech kanonicznych krajobrazach – morzu, lądzie i powietrzu – ze współczynnikiem podobieństwa sięgającym 95 procent.

Połączenie uczenia głębokiego, potężnych systemów kontroli i metapowierzchni czasoprzestrzennych otwiera świat pelerynek niewidek na latające platformy. Chińczycy mają nadzieję, że ich praca ma potencjalne zastosowania wykraczające poza jej bezpośredni zakres. Może działać jako katalizator dla przyszłych badań nad odkrywaniem materiałów i rozwojem adaptacyjnych metaurządzeń.