To nie film SF a rzeczywistość. Szpiegowskie drony jak statki kosmiczne

Shield AI i Sentient Visions Systems nawiązały współpracę i stworzą drony szpiegowskie przyszłości. Maszyny wyglądają jak wyciągnięte prosto z planu zdjęciowego filmu SF, ale ich możliwości są spektakularne.
Drony V-BAT /Fot. Shield AI

Drony V-BAT /Fot. Shield AI

Amerykańska firma Shield AI, zajmująca się technologiami obronnymi, odpowiedzialna za stworzenie jednego z najlepszych pilotów AI na świecie, nawiązała współpracę z Sentient Vision Systems, australijskiego lidera w dziedzinie świadomości sytuacyjnej w czasie rzeczywistym. Celem umowy jest dostarczenie rozwiązania specjalizującego się w obrazowaniu ruchu na dużym obszarze (WAMI) dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD), Australijskich Sił Obronnych (ADF) i klientów międzynarodowych.

Czytaj też: Drony jak uśpieni agenci. Rosja zaczyna nieczystą grę

Firmy wspólnie opracują i zintegrują rozwiązanie WAMI z obsługą ViDAR na futurystycznej jednostce V-BAT VTOL UAV firmy Shield AI. Mowa o zaawansowanym dronie, specjalizującym się w śledzeniu, inteligentnej identyfikacji i dynamicznej reakcji na zmieniające się cele.

Brandon Tseng, prezes Shield AI i były US Navy SEAL, mówi:

Nasza współpraca z Sentient Vision oznacza znaczący postęp w świadomości sytuacyjnej opartej na sztucznej inteligencji. Integracja ViDAR z naszą platformą V-BAT pokazuje nasze zaangażowanie w zapewnianie sojuszniczym żołnierzom najlepszych narzędzi sztucznej inteligencji, aby mogli osiągnąć wyraźną przewagę strategiczną.

Drony przyszłości, które dostrzegą “niewidzialne” cele

V-BAT VTOL UAV będzie korzystał z systemu ViDAR (Visual Detection and Ranging) AI firmy Sentient. Jest to zaawansowany czujnik optyczny, który może skanować duże obszary lądu lub morza i identyfikować potencjalnie “ukryte” cele. ViDAR pozwala na uchwycenie obiektów niewidocznych dla ludzkiego oka, a także konwencjonalnych radarów.

Czytaj też: Lasery będą strącać drony jak muchy. Potężna broń trafi do brytyjskiej armii

System będzie także wykorzystywał oprogramowanie AI Hivemind firmy Shield AI, które umożliwi dronowi V-BAT poruszanie się w złożonych środowiskach i natychmiastowe reagowanie na zmienne scenariusze. Te dwa rozwiązania umożliwią maszynom prowadzenie misji poszukiwawczych na dużym obszarze i inteligentne reagowanie na cele.

Mark Palmer, dyrektor generalny Sentient, wyjaśnia:

Potwierdzenie naszej długoterminowej relacji całkowicie odzwierciedla obszar prac w zakresie technologii sztucznej inteligencji, który jest podkreślony w filarze 2 AUKUS. Innowacja wynika z naszego systemu ViDAR obsługującego technologię widzenia komputerowego i Hivemind firmy Shield AI, który zapewni dowódcy z natychmiastową świadomością sytuacyjną i zwiększy szanse na przeżycie żołnierzy.

Na początku sierpnia firma Shield AI ogłosiła, że zakończyła testy autonomicznego działania zespołowego z udziałem trzech dronów V-BAT napędzanych przez Hivemind. Obejmowały one monitorowanie i nadzorowanie symulowanych pożarów lasów przy użyciu skoordynowanego zespołu składającego się z wielu dronów, które wykryły, zidentyfikowały, zlokalizowały i zgłosiły cele w przygotowanym scenariuszu. Pierwsze dostawy maszyn zaplanowano na 2024 r.