Odkrycie z Chin wymusi przepisanie podręczników do historii. To rekordowo stare narzędzia

Kiedy człowiek zaczął wytwarzać narzędzia i co w ogóle można określić takim mianem? Dyskusja w tej sprawie od dawna była powodem licznych naukowych sporów, a teraz naukowcy odnaleźli dowody, które mogą wszystko zmienić i… skomplikować.
Odkrycie z Chin wymusi przepisanie podręczników do historii. To rekordowo stare narzędzia

Całe zamieszanie wzięło się z odkrycia dokonanego w Chinach. Działający tam archeolodzy dotarli do narzędzi liczących nawet 361 tysięcy lat. Wstępne badania wykazały, że mogły to być przyrządy wykorzystywane w celu usuwania roślin z gleby. Arenę działań archeologów stanowiła prowincja Yunnan. Właśnie tam, niedaleko jeziora Fuxian, znaleziono najstarsze w tym regionie narzędzia.

Czytaj też: Setki lat temu przejęli go piraci. Czy to ten wrak spoczywa u wybrzeży Madagaskaru?

Odkrycie jest wyjątkowe na globalną skalę, ponieważ na całym świecie miały miejsce zaledwie dwa podobne: w Europie i Afrykę. Poza tym to bardzo ważna sprawa ze względu na jasne wskazania dotyczące przejścia na częściowo roślinną dietę. Stoi to w kontraście do chłodniejszych obszarów położonych na północy, gdzie dieta opierała się przede wszystkim na mięsie pochodzącym z polowań.

Drewniane narzędzia z prowincji Yunnan wskazują na zmieniające się środowisko, w którym mieszkańcy opracowali rozwiązania umożliwiające zdobywanie roślin w wydajny sposób

O szczegółowych wynikach badań ich autorzy piszą na łamach Science. Wykopaliska prowadzili na stanowisku archeologicznym, o którym po raz pierwszy zrobiło się głośno w 1984 roku. Kolejne działania miały miejsce już w XXI wieku – w ich ramach wydobyto 35 drewnianych narzędzi o początkowo niejasnym przeznaczeniu. Dzięki zorganizowanym później ekspertyzom naukowcy uzyskali kluczowe odpowiedzi na pytania o genezę tych artefaktów.

Ostatecznie badacze stworzyli kompletny obraz paleolitycznego środowiska Wschodniej Azji, w której społeczności opracowały szereg metody pozwalający im na eksploatację roślinności. Wykorzystywane w tym celu narzędzia były imponująco zróżnicowane, ponieważ obejmowały między innymi przyrządy do kopania w ziemi czy też przypominające haczyki narzędzia do usuwania roślin z gleby.

Czytaj też: Rezydencja Waszyngtona zawierała skarby ukryte pod podłogą. Archeolodzy ustalili ich pochodzenie

Około 70 procent z tych przedmiotów wykonano z drewna sosnowego, a ich oględziny jasno pokazują, że wykorzystywano je na porządku dziennym. Co ciekawe, choć wcześniej na tych terenach znajdowano narzędzia kamienne, to ich drewniane odpowiedniki wskazują na wyraźne zmiany w stosowanych technologiach. Być może warianty drewniane zastąpiły kamienne tam, gdzie brakowało odpowiednich materiałów.