Sekretny szpieg Chin przechwycony. Piloci stanęli na wysokości zadania

Sporny rejon, dwie strony konfliktu i lotnictwo w grze. Dowiedzieliśmy się właśnie, jak to japońscy piloci przechwycili chiński samolot szpiegowski, który jest istną maszynką do wyciągania poufnych danych.
Sekretny szpieg Chin przechwycony. Piloci stanęli na wysokości zadania

Chiny znów podgryzają Japonię. Samolot szpiegowski przeleciał przy spornych wyspach

Dowiedzieliśmy się właśnie, że 11 czerwca japońskie myśliwce zostały wezwane do przechwycenia samolotu szpiegowskiego obsługiwanego przez Chiny. Incydent miał miejsce w przestrzeni powietrznej w pobliżu spornych wysp Morza Wschodniochińskiego, które określa się mianem wysp Senkaku w Japonii i Diaoyu w Chinach. Samo wtargnięcie samolotu szpiegowskiego w japońską przestrzeń powietrzną stanowiłoby prowokacyjne działanie Chin, ale tym razem nie doszło do jej naruszenia. Taki incydent tradycyjnie jednak zwiększył napięcie między dwoma krajami w regionie Azji Wschodniej.

Czytaj też: Ostatnia szansa dowództwa na wojnie. USA mają ulepszony samolot do niszczenia świata

Samo spotkanie podkreśliło trwającą rywalizację geopolityczną i strategiczną konkurencję, która charakteryzuje relacje między Japonią a Chinami. Trwa to już od dawna, ponieważ oba narody starają się wzmocnić swoje wpływy i zabezpieczyć swoje narodowe interesy bezpieczeństwa. Szkoda tylko, że Chiny nieustannie przesuwają granicę coraz dalej i dalej, więc tego typu incydenty stanowią bezpośrednie zagrożenie dla stabilności i pokoju w regionie. Musimy z kolei pamiętać, że jeśli dojdzie do wojny między Japonią a Chinami, to w sprawę zaangażują się również inne kraje z USA na czele.

Czytaj też: Idealny sprzęt do prowadzenia wojny na morzu. Gigant w branży pokazał dwa nowe systemy bojowe

Tym razem chińsko-japoński incydent dotyczył samolotu szpiegowskiego Chin, który został stworzony do nadzoru i brania udziału w walkach elektronicznych. Mowa o Y-9JB, czyli specjalnym wariancie samolotu transportowego Y-9, który jest wyposażony w zaawansowany radar i elektroniczne systemy zagłuszania, a na dodatek może zbierać sygnały wywiadowcze, co nawet podczas takiego pozornie błahego przelotu przy granicy może pozwolić mu zebrać cenne informacje.

Czytaj też: Ten system stoi na straży bezpieczeństwa narodowego. Właśnie odkryliśmy jego tajemnicę

Kiedy tylko samolot został wykryty, Japońskie Siły Samoobrony Powietrznej wysłały myśliwce F-15J i F-35A w celu jego przechwycenia. Piloci zapewne powoli do tego przywykają, bo to nie pierwsze spotkanie między japońskimi i chińskimi samolotami wojskowymi w tym regionie. Wszystko przez kwestię suwerenności wysp Senaku, do których Chiny roszczą sobie prawo.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!