Wyścig o superbroń trwa i Chiny wychodzą właśnie na prowadzenie

Największym wrogiem jednej z najnowszych broni o ogromnym potencjale wojskowym jest temperatura. Temperatura, którą Chiny miały właśnie pokonać, wychodząc na prowadzenie trwającego od dawna wyścigu o tę superbroń.
Fot. Nature

Fot. Nature

Chiny znalazły rozwiązanie problemu dręczącego wysokoenergetyczne lasery wojskowe

Lasery nie są w żadną nowością. Ba, istnieją już od dziesięcioleci, ale ich zastosowanie w wojsku zostało ograniczone z powodu krytycznej wady, którą się cechują dotychczasowe projekty. Tak się bowiem składa, że generują gigantyczne ilości nadmiernego ciepła podczas każdej emisji wiązki. Ta temperatura nie tylko ogranicza czas, przez jaki lasery te mogą być zasilane, ale także zniekształca wiązkę, czyniąc ją mniej precyzyjną i potężną. Ostatnie informacje od chińskiego wojska wskazują jednak na przełom w tej kwestii technologii broni energetycznej, który może oznaczać znaczący zwrot w wyścigu zbrojeń.

Czytaj też: Gigantyczny pierścień złożony z radioteleskopów. Chiny właśnie uruchomiły to urządzenie

Laser coraz częściej stanowi skuteczną broń – nie tylko do neutralizacji wroga /Fot. Lockheed Martin

Wszystko rozegrało się na państwowym uniwersytecie specjalizującym się w technologii obronnej, którego to naukowcy opracowali najnowocześniejszy system chłodzenia dla laserów wysokoenergetycznych. Ten ma umożliwić zasilanie laserów “w nieskończoność”, całkowicie rozwiązując problem przegrzewania, co od dawna stanowiło przeszkodę w rozwoju tego rodzaju broni. Aktualnie jest uważany za rewolucyjny z prostego powodu – podchodzi w innowacyjny sposób do procesu utrzymywania elementów lasera w niskiej temperaturze.

Czytaj też: Chiny testują nowatorską rakietę. Ma im zapewnić prowadzenie w kluczowym wyścigu

Dzięki wykorzystaniu gazu do usuwania nadmiaru ciepła, broń zachowuje swoją moc i celność przez nieokreślony czas, czyli potencjalnie nawet w nieskończoność, zamiast tracić ją już po kilku sekundach działania. Ale dlaczego ten postęp jest tak przełomowy? W gruncie rzeczy dlatego, że wraz z opracowaniem laserów, którymi można ciągle strzelać, Chiny wyprzedzą nawet Stany Zjednoczone w wyścigu o masowe wprowadzenie wysokowydajnych systemów laserowych na służbę.

Tego typu systemy mogą zwalczać nie tylko drony i mniejsze łodzie, ale też unieszkodliwiać pociski, samoloty, helikoptery, a nawet satelity z zabójczą precyzją oraz prędkością, jako że mówimy tutaj o broni cechującej się prędkością światła. Jeśli zapewnić im ciągły dostęp do energii, tego typu lasery z odpowiednim systemem wykrywającym zagrożenia przeciwlotnicze mogłyby poradzić sobie ze zmasowanymi atakami dronów oraz pocisków, zwalczając zagrożenia bardzo niskim kosztem, co nie występuje w przypadku kosztujących krocie pocisków przechwytujących.

Czytaj też: Niesamowite, Chiny znowu to robią! Tym razem chodzi o nowoczesną broń

Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego typu twierdzeń i to zwłaszcza wtedy, kiedy w grę wchodzą nie tylko rewolucje, kwestie wojskowe, ale też m.in. Chiny jako takie, którym zdarza się regularnie kopiować USA. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się przecież po “aferze” z rewolucyjnym nadprzewodnikiem, a z tyłu głowy ciągle mam Iran oraz jego “procesor kwantowy z Aliexpress“.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!