Chiny w kosmosie

Chińczycy przymierzają się do swojej trzeciej załogowej misji kosmicznej, podczas której ich kosmonauta po raz pierwszy opuści bezpieczny statek i wyjdzie w otwartą przestrzeń na kosmiczny spacer.

Chiny przygotowują się intensywnie do trzeciej załogowej misji w kosmos. Trzyosobowa załoga rakiety Shenzou 7 już szykuje się do lotu. Start ma nastąpić między 25 a 30 września z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan w północno-wschodniej części prowincji Gansu. Gazeta Shanghai Daily podała, że trwają ostatnie prace przygotowawcze do startu. Zakończono już testy rakiety Long March 2F, kombinezonów kosmicznych, orbitera i satelity, który będzie wyniesiony na orbitę. Na wypadek kłopotów przy starcie zostały także przeszkolone ekipy ratunkowe i morskie zespoły poszukiwawcze, które mają za zadanie odnaleźć kapsułę załogową w razie katastrofy i jej lądowania w morzu. W czasie lotu zaplanowano spacer kosmiczny. Chiny chcą odpowiednio nagłośnić moment wyjścia swoich astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną. Wiadomo już o planach nadawania tego wydarzenia na żywo. Kamery CCD są umieszczone na satelicie, którego Shenzou 7 wyniesie w kosmos. Zostanie on wyładowany automatycznie lub manualnie. Jego główne zadanie to właśnie sfilmowanie pracy kosmonautów. Chiński lot potrwa pięć dni. 
Chińskie rakiety Shenzou bazują na rosyjskich Sojuzach i są bazą chińskiego programu kosmicznego, którego celem jest prawdopodobnie lądowanie i założenie stałej załogowej stacji na Księżycu. h.k.