Pochowali tam krzyżowców, ale na cmentarzu znalazły się nie tylko ludzkie szczątki

Jak wynika z wykopalisk przeprowadzonych przez fińskich naukowców, na terenie tego kraju udało się zlokalizować cmentarz pochodzący z czasów, w których dotarli tam krzyżowcy. 
Pochowali tam krzyżowców, ale na cmentarzu znalazły się nie tylko ludzkie szczątki

Miejsce to okazało się zawierać nie tylko kości człowieka, ale także różnego rodzaju przedmioty. Jednym z najciekawszych wydaje się miecz, którego datowanie wskazuje na okres od 1050 do 1150 roku. A wszystko to za sprawą wykopalisk związanych z układaniem rur w okolicach średniowiecznego kościoła.

Czytaj też: Starożytna rewelacja na Lubelszczyźnie. W środku pola natknął się na ostrą broń

Badaniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele Uniwersytetu w Turku, którzy postanowili zgłębić tajemnice okresu, w którym Szwedzi przywieźli chrześcijaństwo do Finlandii. Określa się to mianem pierwszej szwedzkiej krucjaty, choć poza zapiskami trudno było znaleźć jakiekolwiek dowody potwierdzające te rewelacje. Dość powiedzieć, że najstarsze źródła pisane poświęcone szwedzkiej krucjacie pochodzą z końca XIII wieku.

Co wiemy na temat wspomnianego oręża? Liczący niemal tysiąc lat miecz ma wygięte ostrze, a jego rękojeść jest prosta i zakończona trójstronną owalną głowicą. Poza bronią i ludzkimi szczątkami uczestnicy wykopalisk natknęli się także na fragmenty ostrzy oraz wykonane z żelaza przedmioty.

Archeolodzy spodziewają się, że dalsze wykopaliska prowadzone w obrębie tego cmentarza mogą doprowadzić do znalezienia nawet kilkuset pochówków

Archeolodzy wydobyli nawet skórzany pasek z trzydziestoma kwadratowymi rozetami z brązu. Zachował się on w relatywnie dobrym stanie, włącznie z fragmentami skóry oraz zróżnicowanymi klamrami, między innymi w kształcie zwierzęcych głów. Sam obszar związany z pochówkami może być tam naprawdę rozległy. Zdaniem naukowców w grę wchodzi znalezienie kilkudziesięciu, a być może nawet kilkuset grobów. 

Jak podsumowują fińscy archeolodzy, znalezisko jest wyjątkowo cenne, ponieważ tzw. cmentarze kremacyjne z czasów wypraw krzyżowych są w tym kraju zdecydowanie słabiej poznane od tych, które pochodzą z wcześniejszych epok. Co ciekawe, pochówki przeprowadzone w miejscu ostatnich wykopalisk zostały zrealizowane według zwyczajów chrześcijańskich.

Czytaj też: Licząca tysiące lat mapa prowadzi do skarbów. Dawniej ktoś celowo ją zniszczył

Podwaliny pod powstanie państwa fińskiego zostały wyłożone już w I wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze doniesienia o żyjących tam Lapończykach. Oczywiście same struktury państwowe powstały w tym regionie znacznie później, a historycy szacują, iż mogło to nastąpić w okolicach IX wieku, kiedy to lokalne plemiona zaczęły organizować się w coś, co z czasem zaczęło przypominać państwo.