Co mówią stopy biedronki?

Studiowanie owadów może doprowadzić do opracowania nowych materiałów, które w przyszłości przydadzą się ludziom.

W czasie ewolucji owady wykształciły szereg bardzo interesujących cech, umożliwiających przetrwanie. Ich jest źródłem inspiracji dla naukowców.

Badacze z Uniwersytetu w Kilonii zastanawiali się nad tym, w jaki sposób owadom udaje się wspinać po różnego rodzaju nawierzchniach. Wyniki obserwacji opublikowano w czasopiśmie “Nature Communications”.

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że wiele owadów potrafi wspinać się po ścianach lub przemieszczać do góry nogami. Nowe badanie pokazuje po raz pierwszy, jakie materiały umożliwiają takie umiejętności.

Używając specjalnych technik mikroskopowych, naukowcy zbadali nogi biedronki. – Każda noga jest pokryta siecią kleistych włosków, które pozwalają owadowi utrzymywać się na powierzchni. Nasze badania pokazały, że różne części pojedynczego włosa mają różny skład i właściwości – wyjaśnia jeden z badaczy. Naukowcy zakładają, że właśnie to umożliwia dostosowanie się do nierównych powierzchni i zapewnia lepszą przyczepność do podłoża.

Zgłębianie wiedzy na temat sztuczek natury jest niezwykle istotne dla przyszłego rozwoju i poprawy powierzchni materiałów aktywnych. Na razie odtworzenie struktury włosów u biedronki jest jeszcze zbyt skomplikowane.

– Natura jest o krok biedronki przed nami – mówi Jan Michels.