“Przyciągaj merytorycznie”. Co robić, by inni czuli się dobrze w naszym towarzystwie?

Zawsze chciałeś trafić na kogoś, przy kim poczujesz się wyjątkowy, kto będzie ciekawy taką ciekawością, że natychmiast poczujesz się ważny, kto skruszy dystans i sprawi, że nagle znajdziesz się we właściwym miejscu we właściwym czasie? Po prostu bądź taką osobą dla innych. Zabawną, wspierającą, inspirującą.
“Przyciągaj merytorycznie”. Co robić, by inni czuli się dobrze w naszym towarzystwie?

Nie chodzi o to, by manipulować innymi. Wystarczy być taką wersją siebie, z jaką sami chcielibyśmy mieć do czynienia. Dawać innym to, czego sami potrzebujemy. Czy jest to zainteresowanie? Poświęcona uwaga? Entuzjazm? Działaj, to się udziela!

 

Przyciągaj merytorycznie

Poznaj kilka przydatnych umiejętności, dzięki którym inni będą czuli się w Twoim towarzystwie komfortowo. A wtedy nie mam mowy o samotności.

1. Okazuj entuzjazm

Podsycaj ogień zachwytu. Pomnażaj dobrą energię. Dziel się radością życia. Bądź pełen pasji. Zawsze, ale to zawsze ciągnij do góry. A z pewnością – nie gaś entuzjazmu swojego rozmówcy. Nie krytykuj bez dostrzegania pozytywnych aspektów. Nie mów „Absolutnie nie”. Za to…

2. Korzystaj z okazji

Bądź spontaniczny i elastyczny i odważny. Mów „tak” szalonym pomysłom. Ludzie uwielbiają przebywać wśród tych, którzy traktują życie, jak fascynującą przygodę! Dawaj innym poczucie, że są we właściwym miejscu we właściwym czasie. To właśnie z tobą, w tej kawiarni trwa najbardziej odpowiednia chwila.

3. Pozwalaj innym czuć się swobodnie

Pierwsza zasada – by inni czuli się swobodnie, sam musisz czuć się swobodnie. Okazuj to zrelaksowaną postawą (siedź wygodnie i zdecydowanie, nie stój z założonymi rękami – to postawa zamknięta, która działa na twoich rozmówców podświadomie), oddechem i tonem głosu. To się udziela! Pozwalaj innym na błędy, nie oceniaj, nie krępuj, pozwalaj być sobą, wygłupiaj się. Ktoś niechcący oblał cię wodą? Uśmiechnij się, powiedz, że nie szkodzi i kontynuuj rozmowę. Albo odważnie – zaśmiej się i polej się jeszcze bardziej. A może (jeśli wiesz, że nie zakończy się to spoliczkowaniem…) – z uśmiechem odwzajemnij się tym samym?

4. Sprawiaj, by inni czuli się ważni

Pragnienie bycia ważnym to chyba najbardziej paląca potrzeba ludzkiej natury. Wszystko rozbija się o to, czy ktoś jest ważny, a cały ból z którym próbujemy się uporać, to konsekwencja odrzucenia – tego, że ktoś zakwestionował naszą ważność. Skoro nie możemy od innych wymagać, byśmy byli dla nich ważni, zabierzmy się za sprawę od drugiej strony. Sprawmy, by inni czuli się w naszym towarzystwie wyjątkowi i wartościowi. Doceniaj ich obecność, okazuj wdzięczność, licz się z ich zdaniem, dopytuj, spoglądaj w oczy, schowaj telefon.

5. Dziel się swoimi ideami

Ludzie chcą przebywać wśród osób, które są „jakieś”, mają swoje zdanie, ale nie narzucają się z nim. Podziel się przeczytanym wierszem, odkrytą piosenką, celną myślą, która przyszła niespodziewanie. Nie bój się, że ktoś cię wyśmieje. Wyrażaj się jasno i klarownie, bądź pewny, gdy mówisz o tym, co dla ciebie ważne. Bądź dla innych inspiracją.

5. Uśmiechaj się

Ostatnie, ale najważniejsze. Realizując każdy z poprzednich kroków, dziel się uśmiechem.