Co sprawia, że ludzki mózg jest tak niezwykły?

Na pierwszy rzut oka ludzki mózg niewiele różni się od mózgów innych ssaków. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę jego funkcjonowanie, możemy zauważyć, że mamy nad innymi gatunkami znaczną przewagę.
Co sprawia, że ludzki mózg jest tak niezwykły?

Australijscy naukowcy próbowali zrozumieć, czym dokładnie się różnimy. O wnioskach, do jakich doszli, piszą na łamach Cell Reports. Kluczową informacją wydaje się to, że zwiększona moc przetwarzania danych przez ludzki mózg prawdopodobnie wynika z różnic w strukturze i funkcji naszych neuronów.

Czytaj też: Rodzice mają na dziecko większy wpływ niż sądzimy. Zmiany widać w DNA

Na czele zespołu badawczego stanął Stephen Williams, który skupił się wraz ze współpracownikami na właściwościach elektrycznych ludzkich neuronów występujących w korze mózgowej. Naukowcy przeprowadzili analizy tkanek pobranych od pacjentów cierpiących między innymi na padaczkę oraz nowotwory mózgu.

Następnie porównali to, co zaobserwowali u ludzi, a także gryzoni. Okazało się, że w obu przypadkach neurony wykazują wspólne właściwości biofizyczne. Jednocześnie dało się zauważyć przewagę w zakresie funkcji obliczeniowych pełnionych przez ludzkie neurony występujące w korze mózgowej. Co więcej, architektura tych elementów (przypominających gałęzie) była u ludzi znacznie większa i bardziej złożona niż u innych ssaków.

Ludzki mózg cechuje się wyjątkowo złożoną budową i funkcjonowaniem

Temu rozwojowi drzewa dendrytycznego u ludzi towarzyszyło występowanie skoków w wielu miejscach, które aktywnie rozprzestrzeniały się w neuronie, aby napędzać sygnały wyjściowe każdego neuronu. Sugerujemy, że to wzmocnienie rozproszonego dendrytycznego przetwarzania informacji może być zatem jednym z czynników zwiększających ogólną moc przetwarzania naszego mózgu. wyjaśnia Helen Gooch, jedna z autorek

Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Z kolei Lisa Gillinder dodaje, że ona i jej współpracownicy byli nie tylko podekscytowani możliwością lepszego zrozumienia tego, jak działają ludzkie komórki mózgowe. W grę wchodzi bowiem także zebranie informacji na temat zmian funkcjonalnych, które występują w chorobach takich jak padaczka. Ostatecznie mogłoby to doprowadzić do stworzenia nowych metod leczenia bądź dopracowania tych istniejących.