Co wiesz o swoim kocie?

Myślisz, że wiesz wszystko o swoim kocie? Wiele z powszechnych przekonań to po prostu mity!

Każdy właściciel kota lubi myśleć, że posiada szczególną więź ze swoim kocim przyjacielem, ale eksperci uważają, że wiele osób nie potrafi właściwie odczytywać sygnałów wysyłanych przez zwierzę.

Brytyjskie stowarzyszenie pomocy kotom wydało filmowy przewodnik po kocim zachowaniu, gdy okazało się, że wiele osób codziennie się męczy, próbując zrozumieć zachowanie pupili.

Wideo obala popularne mity, takie jak to, że koty oblizują się, gdy są głodne lub że chcą, by podrapać je po brzuchach, gdy przewracają się na plecy.

Miłośnicy zwierząt często nie mają pojęcia, dlaczego ich kot podnosi ogon do góry lub ociera się o nogi. 

Trzy czwarte właścicieli kotów nie wiedziało, że pionowo uniesiony ogon oznacza zadowolenie i chęć przywitania się z właścicielem, a co trzeci sądził, że koty lubią być drapane po brzuchu, podobnie jak psy.

W rzeczywistości leżenie na plecach oznacza jednak, że kot czuje się zrelaksowany i bezpieczny. Ufa właścicielowi i chce, by ten pogłaskał go… po głowie.

Właściciele często są gryzieni lub drapani, gdy chcą pogłaskać kota po brzuchu. – Dla kota może to być nadużycie zaufania, jakim obdarzył właściciela. Dużo lepiej odebrane zostanie pogłaskanie po głowie w tej pozycji – tłumaczy Nicky Trevorrow, specjalista od kociego zachowania.

Autorzy przewodnika mają nadzieję, że ich trzyminutowy filmik pomoże właścicielom zrozumieć, kiedy ich zwierzę jest szczęśliwe, a kiedy zdenerwowane.

Ankiety przeprowadzone przez stowarzyszenie pokazały, że co trzeci właściciel kota nie rozumiał, że wolne mruganie oznacza spokój i zadowolenie, a co drugi sądził, że mruczenie zawsze oznacza zadowolenie, podczas gdy może ono oznaczać także ból. 

Czterech na dziesięciu właścicieli nie wiedziało, że spłaszczone uszy położone po sobie są sygnałem strachu i potrzeby ukrycia się przez zagrożeniem. Wyciąganie kota z kryjówki po to, by go “pocieszyć”, może przysporzyć zwierzęciu dodatkowego stresu – podkreślają eksperci.

Aż połowa właścicieli mylnie odczytywała także gest oblizywania pyszczka. Gest ten oznacza stres, podczas gdy badani częściej identyfikowali go z głodem. Może to być także znak nudności lub sprawdzenie, czy pyszczek jest czysty po posiłku. 

Właściciele kotów często traktują swoje zwierzaki jak ludzi i obdarzają je długimi, czułymi uściskami. Tymczasem koty są delikatne i z reguły samotne. Wolą gdy częściej, ale krócej poświęca im się uwagę.