Twój pies woli ulubiony przysmak czy zabawkę? Wreszcie poznaliśmy prawdę

Najlepszy przyjaciel człowieka ma obsesję na punkcie przysmaków. Nowe badania odpowiadają na pytanie nurtujące człowieka od dawna: czy nasz pies woli smakołyki, czy zabawki?
Pies zawsze wybierze smakołyk zamiast zabawki /Fot. Freepik

Pies zawsze wybierze smakołyk zamiast zabawki /Fot. Freepik

W pierwszym tego rodzaju badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Florydy dziewięć na dziesięć psów (90 procent) wybrało jedzenie zamiast zabawek. Eksperyment umożliwił psom wybranie ulubionego przysmaku i ulubionej zabawki, a następnie zestawienie ich w sytuacji symulującej doświadczenie szkoleniowe. Większość psów zareagowała silniej na nagrodę w postaci jedzenia. Szczegóły opisano w czasopiśmie Animals.

Czytaj też: Psy naprawdę lubią, gdy mówisz do nich w ten sposób

Dr Nicole Dorey z Uniwersytetu Florydy mówi:

Byłam zaskoczona, ale nikt wcześniej nie sprawdzał, jak psy będą reagować na zabawki, a jak na swoje przysmaki. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pies woli jedzenie od zabawki

Uczeni zrekrutowali 10 psów domowych z okolicy, korzystając z reklam w mediach społecznościowych i słownych poleceń. Zwierzęta były różnych ras i w różnym wieku, od 11 miesięcy aż do 8 lat. Każdemu z nich zaoferowano możliwość wyboru swojego ulubionego jedzenia i ulubionej zabawki. W ofercie było po sześć sztuk zabawek i sześć produktów spożywczych. Jeżeli chodzi o zabawki, to psy mogły wybrać m.in. piłkę tenisową, piszczącą zabawkę, plastikową kość czy pluszaka. W kwestii jedzenia wybór był bardziej różnorodny, bo można było dostać konwencjonalne smakołyki, ser, marchewkę lub hot-dogi.

Czytaj też: Psy kiwają głowami nie bez powodu. Badanie wyjaśnia, po co to robią

Zwierzęta rywalizowały ze sobą w symulowanym treningu, podczas którego w nagrodę oferowano jedzenie lub zabawkę. Spośród 10 psów dziewięć reagowało bardziej, gdy nagrodą było jedzenie. W porównaniu z nagrodą w postaci jedzenia, psy poddawały się wcześniej, gdy oferowano im “tylko” ulubioną zabawkę. Potwierdzono także, że ponad przysmakami i zabawkami, psy wybierają uwagę człowieka. Wyniki eksperymentu mogą być przydatne w szkoleniu psów.

Pies wybierze zabawkę czy jedzenie? Odpowiedź nie jest prosta /Fot. Unsplash

Dr Nicole Dorey mówi:

Myślę, że w następnym badaniu należy uwzględnić wszystkie trzy elementy – uwagę, jedzenie i zabawki – oraz to, co psy naprawdę lubią najbardziej podczas szkolenia.

Niektórzy specjaliści od trenowania psów sugerują, by używać zabawek zamiast przysmaków podczas szkolenia, aby uniknąć nadmiaru kalorii dla czworonoga i sprawić, że w pewnym sensie uzależni się od przyjemności związanej z jedzeniem. Ważne jest jednak, by zabawki nie konkurowały z jedzeniem, bo po prostu nie mają szans.

Dr Nicole Dorey tłumaczy:

Zdecydowanie możesz wyszkolić psa za pomocą zabawek, jeśli zaczniesz naprawdę wcześnie i będziesz konsekwentny. Tak właśnie się robi z psami poszukiwawczymi i ratowniczymi – zaczynają bardzo wcześnie od zabawek jako wzmocnienia.

Ciekawe, jak wyglądałby eksperyment, gdyby powtórzyć go na ludziach. Czy Ty wybrałbyś ulubioną zabawkę czy jedzenie?