Najciemniej pod latarnią. Muzeum nie wiedziało, jaki skarb posiada

Umieszczone w tytule powiedzenie może mieć w sobie zaskakująco dużo prawdy. Potwierdza to historia ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w pobliżu jednego z muzeów odnaleziono bardzo dobrze zachowany pierścień.
Najciemniej pod latarnią. Muzeum nie wiedziało, jaki skarb posiada

Jego pochodzenie sięga XVIII wieku. W tym samym okresie na terenie stanu Michigan kwitł handel mosiądzem. Tamtejsza placówka, mieszcząca się w parku stanowym Colonial Michilimackinac, okazała się posiadać przedmiot o dużym znaczeniu w kontekście poznawania przeszłości całego regionu.

Czytaj też: Sensacja archeologiczna w Kazachstanie. Rzadki przedmiot pochodzi z zupełnie innej epoki

Pierścień jezuicki, bo tak nazywają go badacze, był najprawdopodobniej powiązany z katolickimi misjonarzami zamieszkującymi okolicę. W tym samym czasie na miejscu bardzo prężnie funkcjonował handel. Ze względu na stan, w jakim zachował się wspomniany artefakt, archeolodzy mają ogromne powody do radości.

Sukces w poszukiwaniach nastąpił, gdy uczestnicy wykopalisk eksplorowali ruiny po budynku wyburzonym w 1781 roku. Z dostępnych informacji wynika, iż przed wiekami mieszkał tam handlarz Charles Henri Desjardins de Rupallay de Gonneville. Wiadomo również o innym kupcu, pochodzącym z Anglii, choć jego tożsamość nie została zidentyfikowana.

Wykopaliska prowadzone na terenie Colonial Michilimackinac trwają od 1959 roku. Najnowszym ich owocem jest pierścień pochodzący z XVIII wieku

Na terenie muzeum prowadzone są wykopaliska rozpoczęte w 1959 roku. Do tej pory przyniosły one kilka istotnych odkryć, takich jak chociażby ołowiana pieczęć pochodząca z okresu od 1717 do 1769 roku. Poza tym archeolodzy dotarli do mosiężnego guzika, płytki związanej z brytyjskim handlem bronią oraz innego pierścienia powiązanego z jezuitami. Tego typu znaleziska pozwalają naukowcom lepiej zrozumieć historię tego miejsca. 

Czytaj też: Trzysta lat temu zatonęła tam flota statków. Poszukiwacze skarbów dotarli do jej pozostałości

Colonial Michilimackinac to pozostałości francuskiej wioski z 1715 roku. Pełniła ona również funkcję placówki wojskowej, którą w pewnym momencie okupowali brytyjscy żołnierze. Odwiedzający to miejsce ludzie mają możliwość zobaczenia rekonstrukcji z lat 70. XVIII wieku. W 1781 roku Brytyjczycy zbudowali port na pobliskiej wyspie, a kiedy prace zostały zakończone, opuścili poprzednią lokalizację.