Sensacja archeologiczna w Kazachstanie. Rzadki przedmiot pochodzi z zupełnie innej epoki

Działania archeologów prowadzone w kazachskiej dolinie Kogały doprowadziły do odnalezienia niemal niespotykanej monety. Artefakt ten wywodzi się z początków średniowiecza.
Sensacja archeologiczna w Kazachstanie. Rzadki przedmiot pochodzi z zupełnie innej epoki

O odkryciu poinformowało Ministerstwo Kultury i Informacji. Za sukcesem stoją uczestnicy międzynarodowej wyprawy, którzy natknęli się na monetę turko-sogdyjską. Były one wybijane na zlecenie przywódców chanatu zachodnio-tureckiego w Azji Środkowej w okresie od VI do VIII wieku. Tureccy przywódcy emitowali takie monety z inskrypcjami sogdyjskimi, stąd wzięło się powyższe określenie.

Czytaj też: Gigantyczna struktura na południe od Polski. Archeolodzy nigdy nie widzieli czegoś podobnego

Ostatnie lata były bardzo owocne pod względem tego typu znalezisk, dzięki czemu liczba znanych monet turko-sogdyjskich zdecydowanie wzrosła. Było to w dużej mierze wywołane sukcesami archeologów działających w ubiegłym stuleciu w regionach Čāč, Čaḡāniān i Otrār. 

O ile jednak przytoczone lokalizacje znajdowały się na terenach Kirgistanu oraz Uzbekistanu, tak w tym przypadku mowa o historycznym znalezisku w Kazachstanie. Innymi słowy, monety turko-sogdyjskie nigdy przedtem nie były lokalizowane w tym kraju. Jeśli chodzi o zidentyfikowane do tej pory języki wykorzystane na inskrypcjach, to badacze rozpoznali nie tylko sogdyjski, ale także baktryjski, arabski czy farghana. 

Przedmiot wydobyty w czasie wykopalisk prowadzonych na terenie Kazachstanu okazał się monetą turko-sogdyjską z VII wieku

Jeśli chodzi o to, co wiemy na temat znalezisk z Kazachstanu, to warto będzie uzbroić się w cierpliwość. Naukowcy planują szczegółowe ekspertyzy, natomiast na obecną chwilę wiedzą, iż moneta, w posiadanie której weszli znajdowała się w użyciu od połowy VII wieku. Dolina Kogały była zamieszkiwana przez Turków od połowy VII do VIII wieku. Na razie trwają prace konserwatorskie poświęcone tytułowym przedmiotom.

Czytaj też: Wyspa Wielkanocna i tajemnica nagłej zagłady. Szokujące wyniki badań zmieniają wszystko, co wiedzieliśmy 

Cennym źródłem informacji na temat tego okresu były wykopaliska prowadzone w regionie Akkainar. Archeolodzy znaleźli tam ponad sześć tysięcy rysunków naskalnych, z czego ponad osiemset przypisano okresowi tureckiemu na tych terenach. Część z nich to tzw. tamgi, czyli pieczęcie będące znakami władzy chańskiej. Jako że badania wciąż trwają, to być może uda się dokonać kolejnych odkryć. Powinny one nakreślić dokładniejszy obraz ówczesnych realiów.