Curry: Przyprawa, która wzmacnia mózg

Do takich wniosków doszli badacze z Niemiec, którzy wykazali, że niewielkie ilości kurkuminy stymulują wzrost komórek nerwowych i w ten sposób wpływają na regenerację mózgu. Wyniki badań opublikowano w magazynie Stem Cell Research and Therapy.

Kurkumina, która stanowi składnik mieszanek curry ma niezwykłe właściwości regenerujące mózg.

Naukowcy podkreślają, że ich doświadczenia były prowadzone na szczurach, ale w przyszłości mogą przyczynić się do skutecznego leczenia udarów mózgu czy choroby Alzheimera. Dalsze badania potwierdzą, czy przyprawa jest tak samo skuteczna w przypadku ludzi. 

Badacze z Instytutu Neurologii i Medycyny w Julich badali, jak na organizm wpływa kurkumina. Szczurom podawano zastrzyki zawierające tę przyprawę, a następnie sprawdzano, jak wpływa to na mózg. Po wstrzyknięciu kurkumy obserwowano większą aktywność tych części mózgu, które odpowiadają za wzrost komórek nerwowych. Zaobserwowano także, że kurkumina zapobiega obumieraniu neuronów i pobudza wzrost nowych komórek nerwowych.

Kurkuma to jedna z podstawowych przypraw kuchni krajów azjatyckich i Bliskiego Wschodu. Wchodzi miedzy innymi w skład curry. Z kolei kurkumina to składnik kurkumy, polifenol, który wykazuje korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Liczne badania dowodzą, że związek ten wpływa korzystnie na działanie tkanki nerwowej, osłabiając ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera czy demencji. 

Czytaj więcej: DIETA DLA MÓZGU: MYŚLISZ TAK, JAK JESZ