Jak organizm 50-latka reaguje na ćwiczenia? Wyniki tego eksperymentu mocno zaskakują

Najnowsze badania potwierdzają, że ćwiczenia w wieku średnim mogą “odwrócić” lata zaniedbań aktywności fizycznej. To jeszcze jeden dobry powód, by w końcu ruszyć się z kanapy.
Ćwiczenia są dobre w każdym wieku, nie tylko dla młodych /Fot. Unsplash

Ćwiczenia są dobre w każdym wieku, nie tylko dla młodych /Fot. Unsplash

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Sydney na ponad 11 000 australijskich kobietach wykazało istotny związek między regularnymi ćwiczeniami w średnim wieku a zdrowiem fizycznym w późniejszym życiu, nawet jeśli ćwiczenia rozpoczęły się dopiero po pięćdziesiątce. Praca opublikowana w czasopiśmie PLOS Medicine potwierdza, że nigdy nie jest za późno, by zacząć się ruszać.

Czytaj też: Ważny powód, by ruszyć się z kanapy. Ćwiczenia aerobowe chronią przed nowotworami

Dr Binh Nguyen z University of Sydney mówi:

Nasze badanie pokazuje, że ważne jest, aby kobiety były aktywne przez cały wiek średni, aby uzyskać jak najwięcej korzyści dla zdrowia fizycznego w późniejszym życiu. Idealnie byłoby, gdyby kobiety zwiększyły poziom swojej aktywności, aby spełnić wytyczne do 55. roku życia.

Ćwiczenia dobre dla ciała nawet po “pięćdziesiątce”

Dowody na związek między aktywnością fizyczną a jakością życia związaną ze zdrowiem opierają się głównie na badaniach przekrojowych i krótkoterminowych randomizowanych badaniach kontrolowanych. W niewielu badaniach mierzono aktywność fizyczną w więcej niż jednym punkcie czasowym i sprawdzano długoterminowe skutki ćwiczeń.

Czytaj też: Ćwiczenia fizyczne czy dieta – co jest ważniejsza? Wreszcie znamy odpowiedź

Uczeni wykorzystali dane zebrane w latach 1998-2019 od 11 336 uczestniczek Australian Longitudinal Study on Women’s Health. W chwili rozpoczęcia badania uczestniczki badania miały od 47 do 52 lat. Uczestniczki podzielono na trzy grupy: spełniające wytyczne WHO dotyczące aktywności (minimum 150 minut tygodniowo) prze cały okres badania; początkowo niespełniające wytycznych, ale spełniające je w wieku 55, 60 lub 65 lat; a także nigdy niespełniające wytycznych. Co 3 lata przeprowadzano okresowe badania kontrolne pod kątem zdrowia psychicznego (MCS) i fizycznego (PCS).

Sport to zdrowie – w każdym wieku /Fot. Unsplash

Kobiety, które konsekwentnie przestrzegały wytycznych dotyczących aktywności fizycznej w średnim wieku oraz te, które po raz pierwszy zaczęły spełniać wytyczne w wieku 55 lat, miały średnio o trzy punkty wyższe wartości PCS (odpowiednio 46,93 i 46,96) od uczestniczek badania, które nie przestrzegały wytycznych. Wpływ aktywności fizycznej na PCS był znaczący nawet po uwzględnieniu czynników społeczno-ekonomicznych i wcześniejszych diagnoz zdrowotnych. Nie stwierdzono jednak istotnego związku między aktywnością fizyczną a złożonym wynikiem punktowym zdrowia psychicznego (MCS).

Dr Binh Nguyen dodaje:

Badanie to dostarcza coraz większej liczby dowodów na korzyści płynące z utrzymania lub przyjęcia aktywnego trybu życia w średnim wieku. Nawet jeśli kobiety zaczną spełniać wytyczne dotyczące aktywności fizycznej w wieku około 50 lat, może przynieść to istotne korzyści zdrowotne w zakresie zdrowia fizycznego.

Wyniki tego badania podkreślają znaczenie bycia aktywnym fizycznie tak długo, jak to możliwe, aby uzyskać jak najwięcej korzyści dla jakości życia.