Ten kataklizm doprowadził do ich końca. Cywilizacja Majów zmierzyła się z groźnym przeciwnikiem

Już teraz coraz większym problemem dla świata okazują się susze, a wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Wnioski powinniśmy jednak wyciągać z historii – w tym przypadku dotyczącej cywilizacji Majów.
Ten kataklizm doprowadził do ich końca. Cywilizacja Majów zmierzyła się z groźnym przeciwnikiem

Archeolodzy prześledzili bowiem wydarzenia z Mayapán, które setki lat temu było tętniącym życiem ośrodkiem związanym z prekolumbijskimi ludami. Z przeprowadzonych analiz wynika, że kiedy region ten został nawiedzony przez susze, na miejscu zaczęły wybuchać liczne konflikty społeczne, co z kolei doprowadziło do chaosu i politycznego upadku Mayapán.

Czytaj też: Opadający Tyber odsłonił pamiątkę z czasów Nerona. Niezwykły widok na terenie Rzymu

Wiele źródeł sugeruje, że konflikt cywilny znacznie przybrał na sile, a uogólnione modelowanie liniowe łączy spory w mieście z panującą suszą w latach 1400-1450. Twierdzimy, że przedłużająca się susza spowodowała eskalację napięć między rywalizującymi ze sobą frakcjami, ale późniejsze adaptacje wykazują odporność na skalę regionalną, zapewniając, że struktury polityczne i gospodarcze Majów przetrwały do czasu kontaktu z Europą na początku XVI wieku. wyjaśniają badacze

Ich szczegółowe ustalenia w tej sprawie zostały zaprezentowane na łamach Nature Communications i opierają się na danych obejmujących między innymi zmiany populacji, ówczesne jadłospisy oraz panujące wtedy warunki pogodowe. Poza tym archeolodzy wzięli też pod uwagę badania szczątków – ewentualne urazy “zapisane” w kościach mogłyby wskazywać na wzrost częstotliwości konfliktów w majańskim społeczeństwie.

Cywilizacja Majów vs susza. Konflikt napędzany problemami klimatycznymi

Korelacja okazała się dość zauważalna: zwiększone opady deszczu przekładały się na wyższą liczbę ludności, podczas gdy przedłużające się susze były związane z problemami demograficznymi oraz częstszymi konfliktami społecznymi. W pewnym momencie klimat stał się najprawdopodobniej główną przyczyną opuszczenia Mayapán, co miałoby być następstwem suszy trwającej w latach 1400-1450. Mieszkańcy tego dużego ośrodka mogli wtedy zdecydować się na jego opuszczenie, kierując się do mniejszych osad.

Jakby tego było mało, autorzy badań zidentyfikowali liczne szczątki, które mogły należeć do członków rodzin stojących na czele tego miasta. Sugerowałoby to, że zirytowane pogarszającą się sytuacją i podzielone społeczeństwo w brutalny sposób rozprawiło się ze swoimi przywódcami. Z kolei mieszkańcy, którzy opuścili Mayapán, co miało miejsce w dużej mierze w latach 1441-1461, przenieśli się do miast nadmorskich i niezależnych politycznie osad, a cywilizacja Majów umocniła swoją ówczesną pozycję.

Czytaj też: Niesamowite możliwości podziemnych upraw. Właśnie ruszyła największa wertykalna farma na świecie

Pokazuje to, jak rozwinięte są możliwości ludzkiej adaptacji do zmieniającego się środowiska, lecz stanowi również swego rodzaju ostrzeżenie dla współczesnych ludzi. Jeśli zmiany klimatu będą dalej postępowały, to możemy doświadczyć kryzysu, jaki jeszcze niedawno trudno byłoby sobie wyobrazić.