Niesamowite możliwości podziemnych upraw. Właśnie ruszyła największa wertykalna farma na świecie

Na terenie Dubaju uruchomiono rekordowo dużą wertykalną farmę. Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami uprawy w tym miejscu będą pochłaniały zauważalnie mniej wody niż w typowych gospodarstwach.
Niesamowite możliwości podziemnych upraw. Właśnie ruszyła największa wertykalna farma na świecie

Redukcja zużycia wody ma wynieść nawet 95 procent, co pokazuje, o jak poważnych oszczędnościach mówimy. Nowo otwarta wertykalna farma ma dostarczać około tysiąca ton upraw rocznie. Co szczególnie imponujące, mają one być pozyskiwane w ekologiczny sposób, bez użycia pestycydów, herbicydów i innych środków chemicznych. W zarządzaniu całym procesem ma pomóc uczenie maszynowe i szczegółowa analiza danych z udziałem sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Ludzkość czeka zbiorowe samobójstwo. Mocne słowa sekretarza generalnego ONZ

Kluczem do sukcesu w zakresie oszczędnego gospodarowania wodą jest zamknięty jej obieg, dzięki czemu H2O może parować, by później została ponownie wprowadzona do systemu. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie nawet 250 milionów litrów wody rocznie w porównaniu z tradycyjnymi uprawami, które prowadzi się na świeżym powietrzu.

Nowa wertykalna farma ma dostarczać około tysiąca ton żywności rocznie

Cały obiekt ma powierzchnię około 330 000 metrów kwadratowych i znajduje się niedaleko lotniska Al Maktoum w Dubai World Central. Bustanica ma być przy tym zarządzana przez ekspertów z dziedziny agronomii oraz inżynierów, ogrodników i naukowców zajmujących się roślinami. Ciągły cykl produkcyjny ma zagwarantować wysoką świeżość produktów, które będą później serwowane między innymi w samolotach należących do linii lotniczych Emirates oraz w lokalnych supermarketach. Jak na razie wśród uprawianych warzyw znajdzie się “zielenina”, w postaci sałaty, rukoli czy szpinaku. Bustanica ma jednak w planach rozszerzenie repertuaru, w którym w przyszłości powinno znaleźć się więcej warzyw oraz owoce.

Czytaj też: To ogniwo słoneczne nie tylko dostarcza energii. Jest też niemal niewidzialne

Długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe i samowystarczalność są kluczowe dla wzrostu gospodarczego każdego kraju, a ZEA nie są wyjątkiem. W naszym regionie mamy szczególne wyzwania, biorąc pod uwagę ograniczenia związane z gruntami ornymi i klimatem. Bustanica zapoczątkowuje nową erę innowacji i inwestycji, które są ważnymi krokami dla zrównoważonego wzrostu i są zgodne z dobrze zdefiniowanymi strategiami naszego kraju dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i wody.Ahmed bin Saeed Al Maktoum, Emirates Group