Kiedyś czcili go Majowie. Niedawno znaleziono jego posąg 

Kʼawiil to imię przypisane bóstwu, które czcili Majowie. Utożsamiane z piorunami, wężami, płodnością czy plonami było na tyle powszechne, że właśnie udało się znaleźć jeden z posągów je ukazujących.
Kiedyś czcili go Majowie. Niedawno znaleziono jego posąg 

Majański bóg był ukazywany jako postać z dużymi oczami i długim, odwróconym pyskiem. Szczególnie intrygującym elementem był natomiast obiekt wystający z jego czoła, przypominający cygaro. O znalezisku w postaci kamiennej rzeźby poinformował Diego Prieto Hernández, dyrektor generalny INAH (National Institute of Anthropology and History).

Czytaj też: Co ma wspólnego Budda i starożytny Egipt? Polacy donoszą o bardzo nietypowym znalezisku

Z drugiej strony, nieco w kontrze do stwierdzenia o powszechności takich obiektów stoi fakt, iż nauce jak do tej pory było znanych stosunkowo niewiele rzeźb ukazujących K’awiila. Zaledwie trzy znaleziono w Tikal w Gwatemali, a najnowsza statua, zlokalizowana w Meksyku, jest jedną z pierwszych w tym kraju.

Znalezisko zostało dokonane na trasie tzw. Tren Maya, czyli długiej na ponad 1,5 tysiąca kilometrów linii kolejowej, która ma rozchodzić się na terenie Meksyku. Jej budowa powinna zakończyć się w przyszłym roku, a jak na razie w związku z pracami archeolodzy natrafili na niemal pięćdziesiąt tysięcy pozostałości budynków bądź fundamentów, około dziewięćset tysięcy fragmentów ceramiki i prawie pół tysiąca ludzkich szczątków. Obecnie prowadzone działania są skoncentrowane na odcinkach VI i VII trasy pociągu, ponieważ prace zostały zakończone na odcinkach od I do V.

Majowie czcili K’awiila, który był utożsamiany między innymi z piorunami, wężami, płodnością czy plonami

Jeśli zaś chodzi o wspomniane bóstwo, to zamiast rzeźb znacznie częściej spotykane są  ukazujące je obrazy, reliefy czy kodeksy. Odnaleziona kamienna statua, podobnie jak inne artefakty wydobyte na trasie budowy Tren Maya, mają trafić do zbiorów nowego muzeum, które będzie poświęcone odkryciom dokonanym właśnie w obrębie trasy kolejowej.

Czytaj też: Butelki z 500-letnim moczem są znacznie ciekawsze, niż sądzisz

Co ciekawe, Kʼawiil występował pod różnymi nazwami. Na przykład na XVI-wiecznym Jukatanie był on znany pod imieniem Bolon Dzacab, co mogło odnosić się do kwestii płodności. Miałoby to sens, jeśli wziąć pod uwagę aspekty, z jakimi Majowie utożsamiali to bóstwo.