Człowiek pojawił się w tym miejscu o 200 tysięcy lat wcześniej niż sądzono. Potwierdzają to odciski stóp

Odnalezione w czerwcu 2020 roku odciski stóp początkowo zostały przypisane neandertalczykom. Nowe ustalenia pozwalają jednak stwierdzić, że ślady te są nie tylko starsze, ale i należą do innego gatunku.
Człowiek pojawił się w tym miejscu o 200 tysięcy lat wcześniej niż sądzono. Potwierdzają to odciski stóp

Archeolodzy prowadzili swoje działania na Półwyspie Iberyjskim i doszli do wniosku, że nasi odlegli przodkowie mogli tam występować niemal 300 tysięcy lat temu. Na jednej z andaluzyjskich plaż znaleziono odciski ich stóp, a dzięki niedawnym ustaleniom badacze doszli do wniosku, iż ślady te są znacznie starsze niż pierwotnie sądzono – wstępnie naukowcy założyli bowiem, że odciski mają około 106 tysięcy lat.

Czytaj też: Na Krecie znaleziono starożytny odeon. Do czego służył?

Członkowie zespołu stojący za publikacją dostępną w Scientific Reports prowadzili swoje działania w obrębie klifu Asperillo w Matalascañas. Wstępne analizy wykazały, że chodzi o ślady odciśnięte przez co najmniej trzy osoby, w tym dziecko w wieku od sześciu do ośmiu lat. Jak do tej pory udało się zlokalizować ponad 300 odcisków stóp, a istotny wydaje się fakt, że prowadzą one w kierunku śladów dzikich zwierząt. Z tego względu naukowcy sugerują, jakoby mieli do czynienia z pamiątkami po myśliwych.

Początkowo uznane za pozostawione przez neandertalczyków, odciski przebadano pod kątem wieku. W ten sposób stało się jasne, że pochodzą ze środkowego plejstocenu, w okresie silnego zlodowacenia. Szczątki homininów z tego okresu są bardzo rzadkie, choć cieplejszy klimat południowej Hiszpanii zapewniał w tym czasie jedno z najlepszych w Europie siedlisk dla ludzi.

Odciski stóp znalezione w Matalascañas mają niemal 300 tysięcy lat

Środkowo-plejstoceńskie europejskie skamieniałości homininów należą do linii neandertalskiej albo Homo heidelbergensis. Dlatego najbardziej prawdopodobnym przypisaniem taksonomicznym dla śladów z Matalascañas byłby jeden z taksonów w obrębie tej linii. Jednak bardziej precyzyjne przypisanie wydaje się skomplikowane, ponieważ istnieje wiele dyskusyjnych kwestii na temat ewolucji tej linii, ale także na temat taksonomicznej definicji Homo heidelbergensis. wyjaśniają autorzy

Czytaj też: Oto “Nowy Jork prehistorii”. W tym regionie 10 tys. lat temu można było poczuć się kosmopolitycznie

W Matalascañas można również znaleźć ślady należące do wymarłych zwierząt, między innymi turów oraz słoni z gatunku Palaeoloxodon antiquus. Dzięki określeniu wieku tych odcisków można potwierdzić, iż owe gatunki zamieszkiwały Półwysep Iberyjski podczas środkowego plejstocenu.