Na Krecie znaleziono starożytny odeon. Do czego służył?

Archeolodzy prowadzący swoje badania na greckiej wyspie Kreta natrafili na budowlę sprzed tysięcy lat. Starożytny odeon pamięta czasy rzymskie.
Na Krecie znaleziono starożytny odeon. Do czego służył?

Dokładniej rzecz ujmując, został on znaleziony na terenie Lissos, miasta położonego na terenie południowo-zachodniego wybrzeża Krety. Już wcześniej było jasne, że Lissos było ważnym przystankiem na śródziemnomorskich szlakach handlowych. Tamtejsze budowle zachowały się w stosunkowo dobrym stanie, a naukowcy odnaleźli między innymi ruiny świątyni Asklepiosa, czyli greckiego boga medycyny, a także pozostałości dzielnicy mieszkalnej, cmentarza, łaźni rzymskich i kościołów chrześcijańskich.

Czytaj też: Oto “Nowy Jork prehistorii”. W tym regionie 10 tys. lat temu można było poczuć się kosmopolitycznie

Najnowsza pozycja na liście to odeon. Takim mianem określa się budowle, których przeznaczeniem było organizowanie występów muzycznych czy teatralnych. Na czele zespołu odpowiedzialnego za wykopaliska stanęła Katerina Tzanakaki, która wraz ze współpracownikami natrafiła na fragmenty sceny, 14 rzędów siedzeń i dwie sklepione komory boczne. Odeon pochodzi z okresu rzymskiego: jego budowa miała miejsce w okresie między I a IV wiekiem. Wtedy też przekształcono świątynię Asklepiosa w centrum polityczne z portretami rzymskich cesarzy, Tyberiusza i Druzusa.

Odeony były wykorzystywane na przykład do występów teatralnych i muzycznych

Odeon nie zachował się w idealnym stanie, między innymi przez trzęsienie ziemi, do którego doszło w 365 roku. Jak dodaje Jane Francis z Concordia University, miało wtedy miejsce potężne tsunami, którego skutki można było odczuć nawet w Egipcie. Lissos w wyniku wstrząsów zostało wypiętrzone, podczas gdy sam odeon – położony bardzo blisko morza – ucierpiał w zauważalny sposób.

Czytaj też: Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zrekonstruowali twarz egipskiej mumii. To kobieta w 28. tygodniu ciąży

Nietypową cechą odnalezionego budynku jest jego prawdopodobne wykorzystywanie w celach politycznych. Na jego terenie mogły odbywać się spotkania rady miejskiej, co jest bardzo nietypowe jak na odeon. Choć trafniej byłoby powiedzieć buleuterion, ponieważ takim mianem określało się starożytne budynki, w których spotykała się tzw. rada pięciuset – inaczej nazywana bule. Oznacza to, iż odnalezione na Krecie pozostałości są nawet cenniejsze niż początkowo sądzili archeolodzy.