Czy depresję można leczyć przez internet? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o zastosowaniu nowych technologii w psychoterapii.

Na rynku przybywa rozwiązań technologicznych, które mają wpływać na pracę naszego mózgu. Część z nich to ciekawe gadżety (vide “Psychoaplikacje“), inne to produkty, za którymi stoi tylko marketing (“Gadżety pseudonaukowe”). Tym ciekawsza okazała się dla mnie informacja o europejskim projekcie E-Compared, w którym biorą udział także Polacy. Ma on na celu m.in. przetestowanie serwisu internetowego i aplikacji mobilnej służących do zdalnej terapii depresji.

“Badania pokazują, że terapia z wykorzystaniem internetu jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością pomocy psychologicznej w wielu krajach. Co więcej, jest ona tańsza dla pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Docelowo chcielibyśmy, aby w Polsce pacjent miał łatwy dostęp do takiej formy terapii. Jej składnikiem jest psychologiczna interwencja internetowa” – tłumaczy prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS, kierownik polskiej części projektu. W czerwcu rozpocznie się rekrutacja pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z takiej terapii – szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie StresLab.eu.

Na czym polega takie leczenie? Czy wystarczy do niego tylko internet i aplikacja? I czy w ten sposób można by było leczyć także inne schorzenia? O tym porozmawiam w TOK FM z osobami zaangażowanymi w polską część projektu E-Compared:

Przy okazji polecam też archiwalne audycje o telemedycynie (z 2013 i 2014 r.), naprawianiu mózgu, stresie, uważności i quantified self.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 30 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!