Czy gorzka czekolada jest zdrowa? Nowe badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości

Gorzka czekolada może czasami zawierać śladowe ilości kadmu i ołowiu, ale jej regularne spożywanie nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.
Czekolada – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Czekolada – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Kiedy pod koniec 2023 r. w Consumer Reports opublikowano badania wykazujące, że niektóre marki gorzkiej czekolady mogą zawierać niebezpieczne ilości ołowiu i kadmu, wiele osób zadało sobie pytanie: czy ten przysmak jest na pewno bezpieczny dla naszego zdrowia.

Czytaj też: Produkty bezglutenowe wcale nie takie zdrowe. Nowe ustalenia naukowców

Zespół naukowców z Tulane University postanowił pociągnąć temat i przyjrzał się gorzkiej czekoladzie dostępnej na półkach sklepowych. Badania opublikowane w Food Research International wykazały, że gorzka czekolada nie stwarza żadnego negatywnego ryzyka dla dorosłych i zawiera korzystne pod względem odżywczym poziomy niezbędnych minerałów.

Czekolada nie jest szkodliwa dla dorosłych

Naukowcy pobrali próbki 155 gorzkich i mlecznych czekolad różnych marek sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Przetestowali je pod kątem obecności 16 metali ciężkich – od toksycznych (ołów i kadm) do niezbędnych do funkcjonowania (miedź, żelazo, cynk). Następnie przebadali, co się stanie, gdy zjemy ok. 28 g czekolady dziennie, co odpowiada konsumpcji ponad dwóch całych tabliczek tygodniowo.

Czytaj też: Powstała zupełnie nowa czekolada! Jest zdrowsza i bardziej zrównoważona

Analiza potwierdziła, że tylko jedna marka gorzkiej czekolady przekroczyła międzynarodowy limit kadmu w tabliczkach zawierających ponad 50 proc. kakao (800 µg na kg), a tylko cztery tabliczki gorzkiej czekolady miały poziom kadmu, który mógłby stanowić zagrożenie dla dzieci o masie poniżej 14 kg.

Gorzka czekolada nie jest szkodliwa dla dorosłych – można zjeść nawet dwie tabliczki tygodniowo /Fot. Unsplash

Dr Tewodros Godebo z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine mówi:

Dla dorosłych nie ma negatywnego ryzyka zdrowotnego związanego ze spożywaniem gorzkiej czekolady, a chociaż istnieje niewielkie ryzyko dla dzieci w przypadku 4 ze 155 badanych tabliczek czekolady, rzadko zdarza się, aby 3-latek regularnie spożywał więcej niż dwie tabliczki czekolady tygodniowo. Potwierdzamy zatem, że spożywanie gorzkiej i mlecznej czekolady jest całkowicie bezpieczne dla dorosłych.

Poprzednie badania badały obecność ołowiu i kadmu w czekoladzie, ale dopiero w tej pracy wykorzystano największą próbkę i rozszerzono zakres testów do 16 metali. Stwierdzono, że gorzkie czekolady mają wysokie poziomy składników odżywczych, takich jak miedź, żelazo, mangan, magnez i cynk, a kilka z produktów spożywczych dostarczało ponad połowę dziennego zapotrzebowania na nie.

Badanie wykazało, że większość ołowiu w czekoladzie pochodzi z przetwarzania po zbiorach, podczas gdy kadm pochodzi z gleby i przechodzi przez roślinę do ziarna kakaowego. Odkryto także, że czekolady z Ameryki Południowej miały wyższy poziom kadmu i ołowiu niż te z Azji i Afryki Zachodniej.