Czy myślimy tylko mózgiem? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o teorii ucieleśnienia – czyli o tym, że myślimy nie tylko samym mózgiem!

Kiedyś uważano, że ciało i dusza to dwa oddzielne byty (do dziś zresztą część z nas jest o tym przekonana). Gdy naukowcy zajęli się badaniami mózgu, szybko zrozumieli, że to on odpowiada za nasze procesy mentalne. Tak powstał kolejny prosty podział: tylko mózg zajmuje się myśleniem (jak komputer), a ciało jest od dostarczania mu danych (przez zmysły) i wykonywania poleceń. Ten dogmat nie wytrzymuje jednak konfrontacji z danymi naukowymi. Coraz dobitniej wykazują one, że całe nasze ciało bierze udział w procesach myślowych. Takie podejście nazwano teorią ucieleśnienia, poznaniem ucieleśnionym albo z angielska “embodiment”.

Na czym polega ucieleśnienie i jak wpływa na pracę artystów czy projektantów? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

  • Pola Borkiewicz, projektantka i artystka interdyscyplinarna,
  • Joanna Zabawa, projektant innowacji,
  • Wiesław Bartkowski, projektant interakcji, badacz systemów złożonych z SWPS.

Na tym filmie można zobaczyć robota zaprojektowanego z wykorzystaniem teorii ucieleśnienia (więcej o takich urządzeniach pisaliśmy w artykule “Maszyny jak zwierzęta“):

Ucieleśnienie będzie jednym z tematów poruszanych podczas Copernicus Festival (od 18 do 23 maja w Krakowie).

Polecam archiwalne audycje o neuroestetyce, przyszłości umysłu, interfejsach mózg-komputer, kulturze i neuronauce, a także artykuły tym, jak ciało oddziaływuje na mózg: “Umysł zdalnie sterowany“, “10 sposobów, w jakie ciało wpływa na umysł”.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 16 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!