Czy to prawda, że nasiona owoców są trujące? Czy amygdalina jest szkodliwa dla człowieka?

Rośliny bronią swego „potomstwa”, wytwarzając substancję, która zniechęca zwierzęta do rozgryzania nasion, zwaną amygdaliną
Czy to prawda, że nasiona owoców są trujące? Czy amygdalina jest szkodliwa dla człowieka?

Rośliny nie potrafią uciekać. Kiedy produkują swoje potomstwo, muszą znaleźć inne sposoby ochronienia go przed napastnikiem. Rośliny z rodziny różowatych – takie jak grusza, jabłoń, śliwa czy wiśnia – znalazły ciekawy sposób zabezpieczenia swoich nasion przed zjedzeniem. Ich skorupa zawiera amygdalinę – substancję, która w trakcie trawienia w przewodzie pokarmowym zwierząt uwalnia niewielkie ilości cyjanku. Wystarczające, by zwierzę rozgryzające – a więc de facto zabijające – nasiona zjadanych owoców szybko się tego oduczyło. Trucizna w takiej dawce może powodować zaburzenia trawienia, bóle głowy i inne dolegliwości. Rośliny różowate polegają na zwierzętach, bo zjadają one ich owoce i tym samym roznoszą nasiona. Nie mogą jednak pozwolić sobie przy tym na utratę nasion i stąd taki mechanizm obronny.

Czy amygdalina jest szkodliwa dla człowieka? W dużych ilościach tak – ale musielibyśmy nie tylko zjeść kilkaset pestek danej rośliny, ale też każdą z nich nadgryźć! Nie ma się więc czego obawiać, choć faktycznie niektórzy ludzie mogą być szczególnie wrażliwi na nawet minimalne ilości cyjanku. Częstym zjawiskiem u takich osób jest niechęć do zjadania owoców takich jak morele czy wiśnie. Nic dziwnego – nawet mikroskopijna dawka cyjanku uwolnionego z uszkodzonej skorupy nasiennej wywołuje u nich złe samopoczucie.